21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

הארץ | אין תועלת באיסור לפטר אחרי חופשת הלידה

באחרונה שינה המחוקק את חוק עבודת נשים והאריך את התקופה שבה אסור לפטר אחרי חופשת הלידה מ-45 יום ל-60 יום. כל ארגוני הנשים התלהבו מהשינוי וחשבו שהוא עוזר לנשים להשתלב במעגל ההעבודה לאחר חופשת הלידה.אני הייתי נגד והבעתי את דעתי גם בועדה לקידום מעמד האשה בכנסת שדנה בחוק.

במאמר ב"הארץ" אני מסבירה מדוע השינוי הזה מיותר ופוגע בנשים.

מאז פרסום המאמר הגיעו פסקי דין שנתנו תוכן לאיסור לפטר. אתם מוזמנים לקרוא את ההלכות החדשות בעניין פיטורים לאחר חופשת הלידה>>

על הויכוח בעניין זה ביני לבין ארגוני הנשים אפשר לקרוא גם במאמר שפורסם ב-Ynet, סמוך לחקיקת החוק.
בסופו של דבר, מחאתי כעורכת דין פרטית המתמחה בתחום והמכירה אותו מקרוב, לא עזרה. החוק עבר. הנה מאמרי במלואו.

באחרונה אישרה הכנסת את ההצעה להאריך ל-60 יום את התקופה שבה אסור לפטר עובדת לאחר חופשת הלידה. עד היום האיסור עמד על 45 יום בלבד. המחוקק רוצה לעודד מעבידים להחזיר עובדות אחרי חופשת לידה לעבודה בפועל. כזכור, בשנת 1998 חוקקה הכנסת חוק שלפיו אסור לפטר 45 יום לאחר חופשת הלידה. לפני כן אפשר היה לתת מכתב פיטורים בסוף חופשת הלידה ולשלם 30 יום הודעה מוקדמת.

כוונותיו של המחוקק טובות: לכונן נורמה חברתית, שלא לפטר נשים אחרי חופשת לידה אלא להמשיך ולהעסיקן. המחוקק בעצם אומר למעביד קח את העובדת לחודש וחצי, תראה שהשד לא נורא כל כך, למרות שהיא אמא, ואז תמשיך ותעסיק אותה.

נכון, פיטורים אחרי חופשת לידה פןגעים ביותר, בעיקר כשמדובר בנשים שעבדו בארגון כמה שנים, שאין חולק על מקצועיותן ומסירותן, ושבכל זאת המעביד לא רוצה אותן אחרי שילדו. אותי באופן אישי פיטורים כאלה מקוממים. אותה עובדת היתה טובה למעביד כל עוד היא משוחררת ממחויבות משפחתית אחרת, כל עוד היא רק שלו. ברגע שבא לעולמה תינוק, המעביד מגיב כאילו מעתה הדברים לא יהיו אותו הדבר ואז מעדיף את המחליפה, שאולי היא גם זולה יותר. בדרך כלל, אגב, הצינה כלפי העובדות במקרים כאלה מתחילה עוד קודם, בתקופת ההריון.

האם החוק עוזר לנשים? לדעתי לא, הוא פוגע בהן. לא רק שהוא לא מונע את הפיטורים, אלא שהוא כופה על הצדדים יחסי עבודה למשך חודש וחצי ומותיר לעתים את העובדת עם פחות זכויות.

כאשר מעביד אומר לעובדת בואי תחזרי ל-45 יום לעבודה, אחרי חופשת לידה, אותה עובדת מעדיפה בדרך כלל לקבל מכתב פיטורים מיד ולא לחזור לעבוד במקום שהמעביד לא רוצה אותה אבל אנוס לעשות זאת על פי החוק. אז נשים כאלה פונות אליי ושואלות אם הן חייבות לחזור ואם אי אפשר לקבל כבר עכשיו מכתב פיטורים ולהיפרד. לפי החוק, אם הן לא חוזרות, הן מאבדות את זכותן לחודש וחצי ועשויות להיחשב למתפטרות, כלומר, בלי פיצויי פיטורים, בלי דמי אבטלה ובלי הודעה מוקדמת. המעביד גם הוא כבול: אם יתן מכתב פיטורים הוא מפר את החוק.

לחזור אחרי חופשת לידה למקום עבודה שלא רוצה אותך, ועוד לחודש וחצי, זה בכלל לא פשוט. צריך להפסיק לעתים הנקה, למצוא מטפלת, גן, מעון ולשנות סדרי עולם. לא תמיד זה כדאי בשיל תקופה כל כך קצרה.

מעבידים יעדיפו שנשים יתפטרו והם לא יצטרכו לשלם גם 45 יום וגם הודעה מוקדמת. לכן יצר החוק הזה כר נרחב למניפולציות לגרום לעובדת לעזוב מרצונה. אם העובדת אומרת למעביד שהיא לא רוצה לחזור ל-45 יום, כי לא שווה לה להפסיק להניק ולמצוא מטפלת לתקופה קצרה, המעביד יכול לתפוס על זה טרמפ ולהגיד לה שאם היא לא חוזרת, היא תיחשב למתפטרת. כלומר, לגלגל עליה את האחריות להפסקת העבודה. אז היא מפסידה פיצויי פיטורים, דמי אבטלה וגם, כמובן, הודעה מוקדמת לפיטורים.

במקרים אחרים העובדת אמנם חוזרת לעבודה, אבל לתפקיד אחר, כשהתפקיד שלה כבר מאויש והיא "מיובשת" בתפקיד משמים ומשפיל. אם העובדת אומרת שהיא לא באה, קל מאוד לטעון שהיא התפטרה. כך המעביד לא משלם את החודש וחצי הזה, לא הודעה מוקדמת, אין מכתב פיטורים ולעתים אין פיצויי פיטורים.

ועוד דבר. נניח אשה יודעת שרוצים לפטר אותה והנה היא מצאה עבודה אחרת ורוצה לעבור עבודה. האם היא יכולה לעבור לעבוד במקום אחר ולוותר על התקופה הזאת? לפי החוק , אם היא לא חוזרת, למרות שהמעביד אמר לה שבסיום ה-45 יום היא תפוטר, היא לא תהיה זכאית לפיצויי פיטורים.

נחשוב רגע על אשה שהמעביד רצה לפטר אותה במהלך ההריון ושמשרד התמת לא אישר את פיטוריה. בשבילה האפשרות לחזור לאותו מקום עבודה שממילא היחסים שם חמים ומתוחים, זו האפשרות הכי גרועה. אבל אם היא לא תחזור, היא תיחשב למתפטרת, למרות שמי שרצה לפטר אותה בהתחלה היה המעביד.

חסרון נוסף של החוק, שהוא לא מבחין בין עובדות ותיקות לעובדות חדשות. נניח מעביד לוקח עובדת לכמה חודשים בהריון כעבודה זמנית, גם עליו חל האיסור לפטר אחרי חופשת הלידה. מי יסכים, איפוא, לקחת לעבודה זמנית עובדת בהריון?

החוק הזה עשוי לדעתי להגדיל את הבקשות למתן היתר לפיטורים בהריון. נניח מעביד לא מרוצה מעובדת אבל שמע שהיא בהריון ומחליט להעסיקה ולא להגיש בקשה להיתר. מעביד כזה יחשוב עכשיו פעמיים ויהיה לו עדיף לבקש היתר בכל תנאי, משום שהאופציה היא להיתקע עם עובדת שהוא לא רוצה עוד ששים יום לאחר חופשת הלידה.

לסיכום, צריך גם להשאיר פתח להסכמה בין הצדדים. לכפות על הצדדים להישאר ביחסי עבודה בפועל אחרי חופשת הלידה אינו מסייע לאיש ובטח שלא לנשים. במקום להאריך את התקופה לששים יום, צריך לבדוק מחדש כיצד אפשר להתגבר על החסרונות של החוק במתכונתו הנוכחית. אולי לשקול הודעה מוקדמת בכסף בלי לכפות יחסי עבודה.

הארץ | התקשורת בפרשת בועז ארד

הארץ, 5.2.18. בתקשורת, כמו שאני אומרת לכל מתלוננת שמדמיינת את התקשורת עושה צדק בשמה, הנפגעת מעמידה את עצמה ככלי לטובת גוף שאין לה שליטה עליו.   המשך קריאה »

הארץ | האם אפשר להטיל על חיסיון על שם של תובעים?

הארץ, 30.10.17 אינטרס חברתי לעידוד תביעות נגד בעלי שררה, בפרט של אוכלוסיות מוחלשות, יכול לגבור במקרים מסוימים על עיקרון פומביות הדיון   המשך קריאה »

דה מארקר | הטרדות מיניות בהייטק

ראיון לכתבה בדה מארקר 28.7.17 על הטרדות מיניות בהייטק   המשך קריאה »

הארץ | פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

"הארץ", 18.9.16. להסכם כספי סביב הטרדה מינית בעבודה יש יתרונות רבים למתלוננת. טעות לקרוא לו "דמי שתיקה"   המשך קריאה »

גלובס | אז למה תביעה אם אפשר שיימינג

30.11.15, גלובס. אז מעכשיו נפתח דף בפייסבוק במקום להגיש תביעה על הטרדה מינית?   המשך קריאה »

תקרת הטריאתלון

פוסט אישי. במימיו העכורים והמלוחים של הים התיכון הבנתי מה זאת "העצמת נשים"   המשך קריאה »

הארץ | מחסום שלוש השנים

מאמר ב"הארץ" על הצעת החוק שעברה להאריך את תקופת ההתיישנות בתביעות על הטרדה מינית משלוש שנים לשבע שנים   המשך קריאה »

Ynet | הארכת חופשת הלידה: לא ברור מה האריכו

19.10.09 Ynet. מאמרי בעקבות הצעת החוק להארכת חופשת הלידה. זו בעצמם חופשה ללא תשלום, לא צריך להתלהב   המשך קריאה »

סלונה | מילא ורדה בית המשפט לא יותר טוב

האם עובדת שמעדיפה לשתף פעולה עם הבוס, כדי לא לאבד את מקום העבודה, תוכל לצלוח את בית המשפט?   המשך קריאה »

לאשה | הרעת תנאים לאחר חופשת הלידה

על הבעייתיות בחוק המחייב החזרה של העובדת לאחר חופשת לידה התראיינתי בעיתון לאשה   המשך קריאה »

הארץ | אפשר גם לא להתלונן במקום העבודה

"הארץ" 22.2.12. לא תמיד רוצה עובדת להיכנס למשבצת המתלוננת על הטרדה מיניח בעבודה. בעיקר כשלא היא יזמה את הבירור במקום העבודה   המשך קריאה »

הארץ | שר בלי דין

כאשר הבוס הוא שר בממשלה האופציה היחידה להתלונן על הטרדה מינית היא תלונה במשטרה. יש להחיל על שרים דין משמעתי כמו מנהלים בשירות המדינה   המשך קריאה »

גלובס | מגמות בפסקי דין על הטרדה מינית

קטע מראיון שלי לכתבה בגלובס ב-31.1.15 על מגמות בפסיקה ובחקיקה על הטרדה מינית בעבודה   המשך קריאה »

Ynet | הטרדה מינית בעבודה מדריך לתביעה כספית

במאמר שכתבתי ופרסמתי ב-Ynet ב-29.9.13 סקרתי את האפשרות להגיש תביעה כספית והתייחסתי לשאלות נפוצות בנושא תביעה כספית על הטרדה מינית   המשך קריאה »

הארץ | הממונה, המטריד ודין הפייסבוק

במאמר בהארץ (5.5.13) חידדתי את הבעיה של החוק למניעת הטרדה מינית שעלתה בעקבות פרשת עמנואל רוזן: האופציה של בירור תלונה במקום העבודה אינה מוצלחת.   המשך קריאה »

Ynet | לא לפרסם הסכמי פשרה בעניין הטרדה מינית

במאמר שפורסם ב- Ynet אני מסבירה למה חשוב לשמור על חשאיות הסכמי פשרה, בעקבות פסק דין ניתן בנושא הסכמי פשרה בין מתלוננת על הטרדה מינית לבין נאשם   המשך קריאה »

Ynet | מה על ממונה לעשות כדי שהרומן עם העובדת לא ייחשב הטרדה מינית

במאמר שפרסמתי באתר Ynet אני כותבת מה על ממונה לעשות כדי שהקשר שלו עם העובדת, שנעשה בהסכמה, לא ייחשב בבוא היום הטרדה מינית בעבודה. וגם עומדת על הבעייתיות...   המשך קריאה »

הארץ | לא כך נאבקים בהטרדה מינית

"הארץ" 1.7.13. הרצון להתחבר לטרנד הציבורי נגד הטרדה מינית במקום העבודה, מביא להצעות חוק פופוליסטיות   המשך קריאה »

הארץ | מעדיפות כותרות

"הארץ" 11.12.11. משה קצב לא אנס, אמרה לי מכרה, מקסימום הטריד. אונס יש כשהולכים בחושך ברחוב   המשך קריאה »

הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה

עיקריה של הצעת החוק ממאי 2015 למניעת התעמרות בעבודה   המשך קריאה »

Ynet | מילים שלא מנסות לגעת

Ynet 28.11.15: האם לאמר לעובדת תמיד הייתי חרמן עלייך, הישבן שלך עושה לי את זה, זו הטרדה מינית?   המשך קריאה »

Ynet | הגנת יתר

מאמר ב-Ynet בחן את השאלה האם ההגנות על נשים בחוקי העבודה יוצרות נזק או תועלת. הבעתי את דעתי כי לעיתים מותחים את החבל חזק מדי. ויש דוגמאות   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com