21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

אפליה בקבלה לעבודה

מועמדות לעבודה מרגישות נוח לספר בראיון העבודה שהן בהריון. נכון, החוק מתיר להן לספר על ההריון בחודש החמישי, אין חובה להודיע בראיון העבודה על ההריון, אבל יש כאלה שנוח להן יותר להיות כנות בעניין הזה, שלא יגידו אחר כך לא סיפרת.
המועמדת סיפרה בהגינותה על הריונה, הליכי קבלתה בוטלו
אני מייצגת מועמדת כזו, שהתראיינה לתפקיד מנהלת חשבונות בחברה גדולה ומוכרת. בראיון הראשון היא לא אמרה דבר, ורק לאחר שהליכי הקבלה התקדמו וכל שנותר היה להיפגש עם המנהלת, היא החליטה שרוצה להיות "בסדר" ולהודיע. באותה נשימה אמרה שתהא מוכנה להירתם גם בחופשת הלידה.

באותו רגע המעביד ביטל את הליכי הקבלה. העובדת הגישה באמצעותי תביעה לבית הדין לעבודה על אפליה בקבלה לעבודה. הטענה המרכזית היא שאלמלא הודיעה על הריונה, היתה מתקבלת לעבודה והמעביד שקל שיקול פסול. התיק הסתיים בפשרה כספית.

בפסקי דין שניתנו לאחרונה  נפסקו פיצויים בסכומים גבוהים ביותר נגד חברות שלא קיבלו לעבודה מועמדת בשל הריונן.
אמירות סטראוטיפיות בראיון עבודה
די באמירה מפלה, למשל כי "נשים לא מתאימות לתפקיד", כדי להטיל על מעביד פיצוי עונשי. פסק הדין המנחה בעניין אפליה בקבלה לעבודה ובכלל הוא פסק הדין בעניין שרון פלוטקין ושדולת הנשים נגד אחים אייזנברג בע"מ.

פלוטקין נענתה למודעת "דרושים" לפיה דרוש למעביד איש/ת מכירות. בעת הראיון הסביר לה המנהל, כי קיימות שתי משרות פנויות. האחת, של איש מכירות שעיקר מלאכתו מחוץ למשרד, והאחרת, של מי שעובד בתוך המשרד. פלוטקין הביעה את רצונה לעבוד כאשת מכירות מחוץ למשרד, בשל תנאי ההעסקה המשופרים של משרה זו, אולם, הוסבר לה באופן חד-משמעי, כי נשים לא מתאימות לתפקיד זה, בעיקר עקב השעות הארוכות הנדרשות מחוץ למשרד.

בסופו של דבר הועמדה מועמדותה של פלוטקין נבחנה אך ורק לעבודה בין כותלי המשרד. כתב ידה הופנה לחוות-דעת גרפולוג, שציין בחוות-דעתו בין היתר, כי המערערת מנהלת תחרות עם גברים "במגמה להוכיח עליהם את עליונותה". חוות-הדעת של הגרפולוג הייתה שלילית, והמערערת לא התקבלה לעבודה. במקומה התקבלה אשה.
נקבע שהיתה אפליה על אף שהתקבלה אשה
למרות שבסופו של דבר התקבלה תחתיה אשה, בית הדין הארצי קבע כי די בשאלות בעלות אופי סטריאוטיפי בעת ראיון אישי או בטופסי הזמנה למכרזים כדי להטיל אחריות על מעביד פוטנציאלי. לא משנה אם כוונתו של המעביד היתה טובה ואם כלל לא התכוון להפלות. בית הדין הטיל על המעביד פיצוי כספי עונשי בסכום של 50,000 ש"ח.

פיטורים בהריון של עובדת פחות מחצי שנה

פיטורים בגלל ההריון לפני חצי שנה הם אפליה. הדגש: בגלל ההריון   המשך קריאה »

פיטורי עובדת שניהלה רומן עם הממונה

מגיעות אליי עובדות שמדווחות על רומן עם הממונה. רומן בהסכמה, ללא ניצול קשרי מרות. אין להן טענה של הטרדה מינית. אבל מה קורה אם לפתע מודיע הארגון שבני...   המשך קריאה »

אין תוקף לוויתור על הזכות לשוויון

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע כי אין תוקף לחתימה של עובד על מסמך, שבו הוא מוותר על הזכות לשוויון.   המשך קריאה »

אפליה בשל מין והורות

ה"שוויון" מחזיק מעמד, פחות או יותר, עד שאשה מחליטה להיות אם. אז פוגשים באפליה   המשך קריאה »

אפליה בשל גיל

לא רק נשים צעירות מופלות. מגיעות אליי נשים שקיבלו הודעת פיטורים מהממונה הצעיר שלהן בעבודה, שרוצה "להצעיר" את הארגון   המשך קריאה »

פס"ד תקדימי: לא צריך לצרף ראיות לכתב התביעה

האם תובעת צריכה לצרף לתביעתה הקלטות להוכחת האפליה? בית הדין הארצי בפסק תקדימי בערעור שהיגשתי קבע שלא   המשך קריאה »

אפליה על רקע השקפת עולם

פסק דין המבהיר מהי אפליה על רקע השקפת עולם. בית הדין: הגנת המחוקק מפני אפליה מחמת השקפה לא נועדה להשקפת אדם אשר נצורה בלבו אלא באה לעגן את...   המשך קריאה »

איסור להפלות בשל מקום מגורים

מדצמבר 2014 הוספה עילת אפליה חדשה: מקום מגורים.   המשך קריאה »

שאלות על הריון בראיון עבודה

לשאול על הריון בראיון עבודה זה אסור. מה עושים אם בכל זאת שואלים?   המשך קריאה »

תמשיכו לאסוף ראיות. גם הקלטות

עדיף לקבל פרצוף חמוץ מבית הדין מאשר להגיש תביעה ללא ראיות. או לוותר מראש על האפשרות להוכיח את האפליה. בית הדין הארצי לא מוצא בכך פגם   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com