21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

אפליה בעבודה

ראו בעמוד זה על אפליה בעבודה:
 
מהם השיקולים המפלים, הפסולים,  שאסור לשקול בקבלת החלטות לגבי עובד/ת. 
 
ומה אם יש שיקול פסול אבל גם נימוקים ענייניים, מה זאת החלטה מוכתמת. 

האם צריך להוכיח כוונה להפלות כדי לזכות בתביעה על אפליה בעבודה? 
 
ומה אם למעסיק היתה כוונה טובה, כמו שבי בבית זה יותר טוב למשפחה, או למה לך להיות מנהלת, תהיי פקידה ותהיי יותר עם התינוק.


בראיון העבודה הראשון שלי למשרת עורכת דין (בשנת 1995, בתל אביב בשדרות רוטשילד) שאלו אותי מתי אני מתכוונת להיכנס להריון. לא בדיוק עניתי. קשה לומר שעמדתי על זכותי שלא להישאל שאלה כזו. מה עוד שבאותו זמן היו אמנם פסקי דין על שוויון, אבל היו אלה ניצנים. כך שהמבוכה היתה רבה, הבטן אמרה שמשהו לא נכון קורה בחדר הזה, פסק הדין המנחה על שאלות מפלות בראיון עבודה עדיין לא בא לאויר העולם (וגם אם כן, כנראה שלא הייתי פוצחת בהרצאה על מה אסור לשאול). 

אז לא עבדתי אצל אותו עורך דין משדרות רוטשילד, בינתיים התגלגלתי לתחום דיני העבודה ותרמתי את תרומתי לפסקי דין על אפליה בעבודה. 
מאוד קשה לעובדים להוכיח להוכיח אפליה בעבודה. נניח עובד מפוטר מהעבודה כי יצא לחופשת לידה במקום אשתו, אחר כך האריך לחופשה ללא תשלום, כי זו זכותו כאב, וכששב לעבודה מצא שנלקח ממנו התפקיד הניהולי. מה יאמר המעסיק? היו קיצוצים, שינוי ארגוני.
 
מאמרים נוספים של עו"ד מיה צחור על אפליה בעבודה:
או מה שיותר שכיח. עובדת מודיעה שהיא בהריון, עוד לא עברו ששה חודשים לעבודה ולמחרת הודעתה מקבלת זימון למרבה ההפתעה לשימוע לפיטורים. איש לא אמר לה קודם שמשהו לא בסדר בעבודתה. המעסיק לא יגיד לה שהוא מפטר אותה בשל ההריון. עברו הימים שאומרים את הסיבה האמיתית. המודעות גברה.

דוגמא נוספת. אשה חוזרת מחופשת לידה ומגלה שאין לה מקום עבודה אחרי חופשת לידה. מעסיקים כבר יודעים שאסור לפטר, אז לא מפטרים אבל התפקיד לא כמו שהיה. המחליפ/ה עושים את העבודה שעשתה עד לצאתה לחופשת הלידה, עכשיו היא מוצאת את עצמה בתפקיד אחר, לפעמים אותו תפקיד שעשתה לפני שקודמה. ונניח באמת היו שינויים בעבודה בזמן חופשת הלידה, אפילו שינוי ארגוני, כך המעסיק מטשטש את הסיבה האמיתית להחלטתו שדווקא העובדת ששבה מחופשת הלידה, זאת שהמעסיק/ה היה כל כך מרוצה ממנה כשהיתה רווקה ללא ילדים, הולכת הביתה.עובדת המתראיינת לעבודה, ובראיון העבודה מתלהבים מאישיותה, ניסיונה, הכישורים שלה וההשכלה. ואז מגיעים לשלב הבא והעובדת בהגינותה אומרת שרק תדעו שאני בהריון. לא שיש בעיה עם זה, אבל רציתי שתדעו. וההתלהבות בצד השני של הטלפון כבר לא מה שהיתה, צוננת. לא עובר יום ומודיעים לה בשיחה שהמון תודה על מועמדותך. אבל יש טובות ממך. לא התקבלת. אבל רגע, אמרתם שתזמנו אותי לראיון עם המנכ"ל! לא, תודה. שיהיה המון בהצלחה.

למועמדת אין צל של ספק שלא כישוריה עמדו לנגד עיני המעסיק כאשר החליט שלא מתאים לו, אלא העובדה שהיא בהריון. זה נקרא אפליה בשל הריון בקבלה לעבודה.
ולא חסר ראיונות עבודה שבהם המעסיק/ה שואלים בפירוש מה התכנון להרחבת המשפחה, מתי מתכוונת להרות.
 
הריון אינו הגורם הבלעדי לאפליה. נשים וגברים לא מתקבלים לעבודה בשל גילם או מפוטרים מהעבודה כי נחשבים "מבוגרים" מדי. 

קיראו על פיטורי אשה בת 61 שייצגתי, כי ארגון הקבלנים רצה עובדת צעירה ראש טוב. פסק הדין קבע פיצוי כספי בשל אפליה מחמת גיל »

מה זה שיקול פסול
בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה מפורטים השיקולים שאסור לשקול אותם בעניין החלטות לגבי עובדים:
לא יפלה מעסיק בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, מקום מגוריהם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים, קריאתם לשירות מילואים.
ואלה העניינים שלגביהם אסור לשקול את השיקולים הנ"ל:
קבלה לעבודה, תנאי עבודה, קידום בעבודה, הכשרה או השתלמות מקצועית, פיטורים או פיצויי פיטורים, הטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מעבודה.
ומה אם לא רק השיקול הפסול, המפלה,  הוביל לפיטורים, אלא היו גם שיקולים עניינים
בית הדין לעבודה פסק שהטענה שהיו שיקולים אחרים של המעסיק בפיטורים או בקבלה לעבודה, שיקולים עניינים, אינה רלוונטית. למשל, נניח עובדת פוטרה בגלל ההריון אבל גם לא השיגה תוצאות טובות במכירות, או היו קיצוצים. היתה עוד סיבה לפיטוריה, לא רק ההריון. אין משמעות לכך שקיימים נימוקים נוספים לאי קבלת עובד לעבודה, ולא רק גילו למשל. העובדה שקיימים גם שיקולים ענייניים בפיטורי עובדת ששבה מחופשת לידה למשל אינה מכשירה את השיקול הפסול. בית הדין הסביר כי הדבר לא יעלה בקנה אחד עם רוחו של חוק שוויון ההזדמנויות ובכך נחטא למטרתו ותכליתו.

שכן מטרת החוק היא לעגן את ערך השוויון בעבודה לבסס ולהטמיע בקרב המעבידים נורמות של שוויון ולמנוע ממעבידים לקחת בחשבון שיקולים הנגועים בהפליה אסורה. מכאן שעצם ההתנהגות הפסולה היא בגדר הפרה של הוראות שוויון הזדמנויוית בעבודה.
ההחלטה מוכתמת באפליה. מודל ההכתמה - היו גם שיקולים עניינים, לא רק אפליה
בגישה העקרונית הזו בא לידי ביטוי "מודל ההכתמה" שלפיו בעצם נוכחותו של שיקול פסול בהליך קבלת ההחלטה, יש די כדי להכתימה כהחלטה מפלה. תפיסה זו מטילה אחריות על מקבל ההחלטה בכל מקרה שבו הוכח כי הוא התחשב בשיקול פסול.
הכרעה בשאלה אם בכלל עמד ביסוד ההחלטה לפטר את העובדת שיקול נוסף, לבד מן השיקול הפסול, נחוצה במקרים רבים ולו לשם קביעת הסעד וסוג הפיצוי שבו יש לחייב את האחראי לקבלת ההחלטה.
כלומר: מספיק שיוכח קיומו של השיקול הפסול בהליך קבלת ההחלטה של המעסיק כדי שייקבע כי היתה אפליה. 
אין צורך להוכיח כוונה להפלות
טענה נפוצה של מעסיקים בכתב ההגנה היא שלא היתה להם כוונה להפלות. כך, למשל, מעסיק שלא מקבל לעבודה עובדת בהריון כי הוא חושב שעבודה לא מתאימה לאשה הרה. לפי פסיקת בית הדין לעבודה, אין לדרוש הוכחת כוונה של המעביד להפלות ודי להראות התנהגות פסולה.

נקבע גם שגם כוונה טובה אינה רלוונטית. למשל: תעברי לעבוד קרוב לבית שאז יהיה לך יותר נוח להגיע הביתה בזמן. זאת שעה שהעובדת כלל לא ביקשה זאת ומצאה את עצמה בתפקיד אחר רק כי היא אמא.
חשיבותה של ההלכה כי התנהגות מפלה פסולה גם ללא כוונה של המעסיק להפלות, נותנת ביטוי לסלידתה של החברה מיצירת סטריאוטיפים, הנובעים מדעות קדומות שהשתרשו בחברה, מבלי שיהיה להן בסיס עובדתי. 

פיטורים בהריון של עובדת פחות מחצי שנה

פיטורים בגלל ההריון לפני חצי שנה הם אפליה. הדגש: בגלל ההריון   המשך קריאה »

פיטורי עובדת שניהלה רומן עם הממונה

מגיעות אליי עובדות שמדווחות על רומן עם הממונה. רומן בהסכמה, ללא ניצול קשרי מרות. אין להן טענה של הטרדה מינית. אבל מה קורה אם לפתע מודיע הארגון שבני...   המשך קריאה »

אין תוקף לוויתור על הזכות לשוויון

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע כי אין תוקף לחתימה של עובד על מסמך, שבו הוא מוותר על הזכות לשוויון.   המשך קריאה »

אפליה בשל מין והורות

ה"שוויון" מחזיק מעמד, פחות או יותר, עד שאשה מחליטה להיות אם. אז פוגשים באפליה   המשך קריאה »

אפליה בשל גיל

לא רק נשים צעירות מופלות. מגיעות אליי נשים שקיבלו הודעת פיטורים מהממונה הצעיר שלהן בעבודה, שרוצה "להצעיר" את הארגון   המשך קריאה »

אפליה בקבלה לעבודה

די באמירה מפלה, למשל כי "נשים לא מתאימות לתפקיד", כדי להטיל על מעביד פיצוי עונשי.   המשך קריאה »

פס"ד תקדימי: לא צריך לצרף ראיות לכתב התביעה

האם תובעת צריכה לצרף לתביעתה הקלטות להוכחת האפליה? בית הדין הארצי בפסק תקדימי בערעור שהיגשתי קבע שלא   המשך קריאה »

אפליה על רקע השקפת עולם

פסק דין המבהיר מהי אפליה על רקע השקפת עולם. בית הדין: הגנת המחוקק מפני אפליה מחמת השקפה לא נועדה להשקפת אדם אשר נצורה בלבו אלא באה לעגן את...   המשך קריאה »

איסור להפלות בשל מקום מגורים

מדצמבר 2014 הוספה עילת אפליה חדשה: מקום מגורים.   המשך קריאה »

שאלות על הריון בראיון עבודה

לשאול על הריון בראיון עבודה זה אסור. מה עושים אם בכל זאת שואלים?   המשך קריאה »

תמשיכו לאסוף ראיות. גם הקלטות

עדיף לקבל פרצוף חמוץ מבית הדין מאשר להגיש תביעה ללא ראיות. או לוותר מראש על האפשרות להוכיח את האפליה. בית הדין הארצי לא מוצא בכך פגם   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com