21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

Ynet | הארכת חופשת הלידה: לא ברור מה האריכובמאמר שפורסם באתר ynet הגבתי להצעת החוק להארכת חופשת הלידה וטענתי שלא צריך להסתנוור מהמילים הארכת חופשת לידה, זו בסך הכול החלת הזכות לצאת לחופשה ללא תשלום על כלל העובדות, ללא קשר לוותק. בסופו של דבר התיקון לחוק חל רק על מי שעובדת יותר מ-12 חודש במקום העבודה, כך שבכלל לא ברור מה השתנה. הזכות לצאת לחל"ת (חופשה ללא תשלום) למשך שלושה חודשים היתה קיימת עוד קודם לעובדות שעבדו 12 חודש במקום העבודה. הרבה רעש, מעט תוכן. הנה המאמר שכתבתי על הצעת החוק.

למאמרים נוספים על פיטורים לאחר חופשת הלידה>>

שוב אני מוצאת את עצמי מקלקלת מסיבות. במקום לקפוץ באושר על כך שמאריכים את חופשת הלידה לנשים לחצי שנה, שאמהות יוכלו לשהות בנחת תקופה רבה יותר עם ילדיהן הרכים, בנחת כי כך קובע החוק; במקום לרשום לעצמנו, הנשים העובדות, עוד הצלחה בדרך למימוש אמהותינו לצד הקריירה, זו בצד זו; במקום לקרוא בסיפוק שיש מי שדואג לנו, הנשים, בבית המחוקקים ובממשלה - אני שוב נמצאת בסימן שאלה: האומנם זה מה שנכון וטוב לנשים העובדות? האם זה הפתרון "למיתון המתח שבין הקריירה למשפחה", כדברי חברת הכנסת ציפי חוטובלי, מיוזמות השינוי?

 אני יכולה להירגע: איש לא האריך את חופשת הלידה. מה שיש בהצעת החוק זה דבר אחד: כל עובדת שילדה, גם זו שעבדה במקום עבודה פחות משנה, זכאית לחופשה ללא תשלום בת שנים עשר שבועות לאחר חופשת הלידה.

ואסביר. כיום אם עובדת יכולה לצאת לחופשת לידה בת 14 שבועות, שבהם היא מקבלת דמי לידה מהמוסד לביטוח לאומי. אם אשה עבדה במשך 12 חודשים במקום העבודה עד חופשת הלידה, היא יכולה ליהנות מהזכות לצאת לחופשה ללא תשלום שאורכה רבע ממספר החודשים שבהם עבודה, ולא יותר משנה. אם עבדה 12 חודשים למשל, היא יכולה לשהות בחופשה ללא תשלום שלושה חודשים.

ויש עוד זכות לאשה, כמו תחנת יציאה. אם עובדת מחליטה לצאת לחופשה בת 12 חודש ובאמצע היא מתחרטת ומודיעה למעביד שהיא בעצם רוצה לחזור, תהא הסיבה אשר תהא, על המעביד לקבלה לא יאוחר מארבעה שבועות מהיום שבו הודיעה על כך.

אז מה שיש בהצעה הזאת, חוץ מכותרת, היא בסך הכול החלת הזכות לצאת לחופשה ללא תשלום לכל עובדת שילדה, ללא קשר לוותק. אם בעבר רק עובדת שעבדה שנה יכלה לצאת לשלושה חודשי חופשה ללא תשלום, עכשיו זה חל על כולן. לפי ההצעה, עובדת תוכל לבחור אם לנצל את החופשה בת 26 השבועות במלואה או לצאת ל-14 שבועות בלבד.

אז למה בכלל מדברים על הארכת חופשת לידה ולא על הארכת הזכות לחופשה ללא תשלום? כי זה נשמע יותר מהפכני? כנראה הקרדיט על "הארכת חופשת לידה" גדול מזה על הארכת חופשה ללא תשלום, זה פשוט נשמע יותר טוב.

וההסבר להצעת החוק פופוליסטי לא פחות: "בשל משכה הקצר של חופשת הלידה, נשים רבות מבקשות להאריכה, אולם חלק גדול מהן אינן זכאיות לכך על פי חוק; כמו כן, העובדה כי על פי החוק חופשת הלידה הינה 14 שבועות בלבד מביאה לכך שגם כאשר אישה זכאית להאריך את חופשת הלידה, היא נתונה תחת לחץ מהמעסיק שלא לעשות כן".

היחידות שלא יכולות להאריך כיום את חופשת הלידה, הן אלו שעבדו פחות משנה במקום העבודה, ואינני חושבת שזה הרוב, כדברי הצעת החוק. מכל מקום, מי שייהנה מהשינוי הן אלו שעבדו פחות משנה, ושידן משגת.

נשים רבות מנצלות את זכותן לצאת לחופשה ללא תשלום. נכון שהמעבידים לא תמיד אוהבים את זה, כי זמן ההיעדרות ממושך, כי צריך להתארגן וגם חייבים לשמור לעובדת את מקום העבודה לפחות שישים יום לאחר חזרתה, אבל היציאה לחופשה ללא תשלום אינה מקרה נדיר כמו שהצעת החוק מנסה להציג. ישנן נשים שלא יוצאות לחופשה ללא תשלום, בין אם מצבן הכלכלי לא מאפשר זאת (ובהצעת החוק הזו אין שום פתרון לכך); בין אם הן פשוט רוצות לחזור לעבודה; ובין אם הדבר נעשה בתיאום עם המעביד, לעיתים תוך התחשבות בצרכי העבודה וגם, מה לעשות, כי הן רוצות לשמור על מקום העבודה וההיעדרות הממושכת לא מתקבלת בעין יפה, למרות כל החוקים וכל ההגנות. מכל מקום, לשינוי הזה, שכל כולו נועד לנשים צעירות בעבודה ושיכולות להרשות לעצמן להישאר שלושה חודשים נוספים ללא תשלום, אין דבר וחצי דבר עם מיתון המתח בין קריירה לבין משפחה.
למאמר באתר ynet.

הארץ | התקשורת בפרשת בועז ארד

הארץ, 5.2.18. בתקשורת, כמו שאני אומרת לכל מתלוננת שמדמיינת את התקשורת עושה צדק בשמה, הנפגעת מעמידה את עצמה ככלי לטובת גוף שאין לה שליטה עליו.   המשך קריאה »

הארץ | האם אפשר להטיל על חיסיון על שם של תובעים?

הארץ, 30.10.17 אינטרס חברתי לעידוד תביעות נגד בעלי שררה, בפרט של אוכלוסיות מוחלשות, יכול לגבור במקרים מסוימים על עיקרון פומביות הדיון   המשך קריאה »

דה מארקר | הטרדות מיניות בהייטק

ראיון לכתבה בדה מארקר 28.7.17 על הטרדות מיניות בהייטק   המשך קריאה »

הארץ | פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

"הארץ", 18.9.16. להסכם כספי סביב הטרדה מינית בעבודה יש יתרונות רבים למתלוננת. טעות לקרוא לו "דמי שתיקה"   המשך קריאה »

גלובס | אז למה תביעה אם אפשר שיימינג

30.11.15, גלובס. אז מעכשיו נפתח דף בפייסבוק במקום להגיש תביעה על הטרדה מינית?   המשך קריאה »

תקרת הטריאתלון

פוסט אישי. במימיו העכורים והמלוחים של הים התיכון הבנתי מה זאת "העצמת נשים"   המשך קריאה »

הארץ | מחסום שלוש השנים

מאמר ב"הארץ" על הצעת החוק שעברה להאריך את תקופת ההתיישנות בתביעות על הטרדה מינית משלוש שנים לשבע שנים   המשך קריאה »

הארץ | אין תועלת באיסור לפטר אחרי חופשת הלידה

הארץ" 3.2.07. המחוקק האריך את האיסור לפטר אחרי חופשת לידה מ-45 יום ל-60 יום. האם השינוי ישאיר נשים במוקמות עבודה?   המשך קריאה »

סלונה | מילא ורדה בית המשפט לא יותר טוב

האם עובדת שמעדיפה לשתף פעולה עם הבוס, כדי לא לאבד את מקום העבודה, תוכל לצלוח את בית המשפט?   המשך קריאה »

לאשה | הרעת תנאים לאחר חופשת הלידה

על הבעייתיות בחוק המחייב החזרה של העובדת לאחר חופשת לידה התראיינתי בעיתון לאשה   המשך קריאה »

הארץ | אפשר גם לא להתלונן במקום העבודה

"הארץ" 22.2.12. לא תמיד רוצה עובדת להיכנס למשבצת המתלוננת על הטרדה מיניח בעבודה. בעיקר כשלא היא יזמה את הבירור במקום העבודה   המשך קריאה »

הארץ | שר בלי דין

כאשר הבוס הוא שר בממשלה האופציה היחידה להתלונן על הטרדה מינית היא תלונה במשטרה. יש להחיל על שרים דין משמעתי כמו מנהלים בשירות המדינה   המשך קריאה »

גלובס | מגמות בפסקי דין על הטרדה מינית

קטע מראיון שלי לכתבה בגלובס ב-31.1.15 על מגמות בפסיקה ובחקיקה על הטרדה מינית בעבודה   המשך קריאה »

Ynet | הטרדה מינית בעבודה מדריך לתביעה כספית

במאמר שכתבתי ופרסמתי ב-Ynet ב-29.9.13 סקרתי את האפשרות להגיש תביעה כספית והתייחסתי לשאלות נפוצות בנושא תביעה כספית על הטרדה מינית   המשך קריאה »

הארץ | הממונה, המטריד ודין הפייסבוק

במאמר בהארץ (5.5.13) חידדתי את הבעיה של החוק למניעת הטרדה מינית שעלתה בעקבות פרשת עמנואל רוזן: האופציה של בירור תלונה במקום העבודה אינה מוצלחת.   המשך קריאה »

Ynet | לא לפרסם הסכמי פשרה בעניין הטרדה מינית

במאמר שפורסם ב- Ynet אני מסבירה למה חשוב לשמור על חשאיות הסכמי פשרה, בעקבות פסק דין ניתן בנושא הסכמי פשרה בין מתלוננת על הטרדה מינית לבין נאשם   המשך קריאה »

Ynet | מה על ממונה לעשות כדי שהרומן עם העובדת לא ייחשב הטרדה מינית

במאמר שפרסמתי באתר Ynet אני כותבת מה על ממונה לעשות כדי שהקשר שלו עם העובדת, שנעשה בהסכמה, לא ייחשב בבוא היום הטרדה מינית בעבודה. וגם עומדת על הבעייתיות...   המשך קריאה »

הארץ | לא כך נאבקים בהטרדה מינית

"הארץ" 1.7.13. הרצון להתחבר לטרנד הציבורי נגד הטרדה מינית במקום העבודה, מביא להצעות חוק פופוליסטיות   המשך קריאה »

הארץ | מעדיפות כותרות

"הארץ" 11.12.11. משה קצב לא אנס, אמרה לי מכרה, מקסימום הטריד. אונס יש כשהולכים בחושך ברחוב   המשך קריאה »

הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה

עיקריה של הצעת החוק ממאי 2015 למניעת התעמרות בעבודה   המשך קריאה »

Ynet | מילים שלא מנסות לגעת

Ynet 28.11.15: האם לאמר לעובדת תמיד הייתי חרמן עלייך, הישבן שלך עושה לי את זה, זו הטרדה מינית?   המשך קריאה »

Ynet | הגנת יתר

מאמר ב-Ynet בחן את השאלה האם ההגנות על נשים בחוקי העבודה יוצרות נזק או תועלת. הבעתי את דעתי כי לעיתים מותחים את החבל חזק מדי. ויש דוגמאות   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com