21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

המעביד מפטר בהריון ואחר כך מתחרט

מעביד מזמין עובדת לשימוע אחרי כמה חודשי עבודה ומודיע לה שלא מתאים להמשיך להעסיק אותה. לדעתו לא מתאים לה התפקיד של ניהול שיחות טלפון עם לקוחות. לקוחות מתלוננים, היא אמנם נחמדה אבל איכשהוא זה לא עובר בשיחות. לכן דרכיהם נפרדות. העובדת לא מתלהבת מההחלטה, אבל היא מבינה אותה. באמת היה יותר מ"תקל" אחד.

קראו עוד באתר עו"ד מיה צחור:
גילוי ההריון - בתקופת ההודעה המוקדמת
בתקופת ההודעה המוקדמת לפיטורים העובדת מגלה שהיא בהריון. איזה יופי, אבל מה עושים עכשיו. מותר לפטר אותי למרות שלא אני ולא המעביד ידענו על ההריון כאשר הודיע לי על הפיטורים? לא. צריך לבקש היתר ממשרד הכלכלה.
יש סיכוי לקבל היתר?
כן. המעביד יגיד שלא ידע על ההריון, וינסה לשכנע שאת האדם הלא נכון במקום הלא נכון. את מה שהוא אמר לעובדת אולי בעדינות בשימוע, הוא יקצין לנסיבות בלתי אפשריות שבגללן אי אפשר עם העובדת הזאת יום אחד נוסף.

ייעוץ לעובדות המפוטרות בהריון בהליך היתר לפיטורים
מול המעסיק ומול משרד הכלכלה,
כתיבת מכתבי תגובה לבקשה להיתר,
ייצוג משפטי והגשת תביעות על פיטורים בהריון. 


לפניות לעו"ד מיה צחור »


העובדת בטח תנסה להוכיח במשרד הכלכלה שאלו לא נסיבות עד כדי כך חמורות ובהחלט אפשר להעסיק אותה עד הלידה. אז מתנהלת מלחמת זוטא במשרד הכלכלה, המעביד טוען כך והעובדת טוענת אחרת. מי יודע, יש כאלה שבשלב הזה אומרות שזה בעצם כן בגלל ההריון, משום שהמעביד ראה את העובדת מגגלת על זמני ביוץ. משרד הכלכלה יחליט מה שיחליט, יחסי עבודה טובים ונעימים כבר לא יהיו, בלשון המעטה.
ומה אם המעביד מוותר על ההיתר ואומר תישארי?
לא פעם המעביד אומר לעובדת שלא מתאים לו לבקש היתר לפיטורים ממשרד הכלכלה. או שהוא קיבל ייעוץ שאין לו סיכוי רב לקבל היתר, או שפשוט, יש גם כאלה, לא מתאים לו לפטר אשה בהריון. ואז הוא מציע לעובדת להישאר אבל מעכשיו תקבל סיוע של עובדת נוספת, שהיא זו תעשה את הטלפונים עם הלקוחות. העובדת בהריון תעשה רק את הבק אופיס.
מותר?
בשלב הזה מגיעות הנשמות הטובות ברשתות החברתיות: תיכנסי בו, אסור לו, זו הרעת תנאים, פגיעה במעמד, תכתבי לו שאסור, תתבעי אותו.
פתרון ענייני או ניסיון לדחוק את העובדת להתפטרות?
אז הנה סדר בדברים. לא קשה להבחין מתי מדובר במעביד שכל מטרתו לדחוק את העובדת לפינה על מנת שתקום ותעזוב לבד, ואז הוא שם אותה להתייבש נניח במחסן. העיקר שלא הוא יהיה זה שמפטר. זה מצב אחד, ואז רצוי באמת ללכת לייעוץ משפטי לראות מה עושים.
אבל אם מדובר בשינוי שלא נועד לפגוע אלא להביא לפתרון ענייני, ממקום נקי ולא חסר תום לב, מוטב, בדרך כלל, להעדיף תפקיד של פשרה, מאשר לנהל מלחמות במשרד הכלכלה, שבהן יש סיכוי לצאת מופסדת מכל הכיוונים: או לקבל היתר ואז הולכים הביתה בלי משכורת עד הלידה; או שאין היתר, אבל האווירה עד הלידה תהיה בלתי נסבלת, כמו אחרי מלחמה.

ויכול להיות מאוד שהתוצאה אחרי המלחמה הזאת תהיה אותה תוצאה: אף אחד במשרד הכלכלה לא יפול מהכסא אם התפקיד קצת ישתנה ובלבד שהשכר נשאר אותו הדבר ויש עבודה עד הלידה. 

המסר שלי: גם כשהחוק לטובתנו ולצידנו, חכו עם מלחמות. מאמר זה, אני מדגישה, אינפורמטיבי, מטרתו להציף סוגיה, לא נועד להחליף ייעוץ משפטי ולא מהווה ייעוץ משפטי. אם אתן מתלבטות, גשו לייעוץ משפטי לפני שאתן עושות דבר מה מול המעביד ובכלל.

פיטורים בהריון - שאלות ותשובות

תשובות לשאלות נפוצות בנושא פיטורין בהריון   המשך קריאה »

פיטורים של עובדת בהריון העובדת יותר מחצי שנה

פיטורים בהריון אחרי חצי שנה בעבודה. הליך קבלת ההיתר, האם שומעים את העובדת, מה הקשר לקיצוצים וידיעת המעביד על ההריון ועוד. מדריך   המשך קריאה »

פיטורים בהריון של עובדת פחות מחצי שנה

פיטורים בהריון של אשה העובדת פחות משישה חודשים, בגלל ההריון, מתי אפליה פסולה   המשך קריאה »

פיטורים בהריון בהסכם לתקופה קצובה - מתי צריך היתר

בהסכם לתקופה קצובה של פחות מ-12 חודש, לא צריך לבקש היתר כשמפטרים בהריון גם אם חלפו שישה חודשים בעבודה   המשך קריאה »

נוהל הבקשה לקבלת היתר לפיטורים ממשרד התמ"ת

מעביד המעוניין לפטר עובדת בהריון צריך לבקש בקשה להיתר ממשרד הכלכלה ולמסור עותק לעובדת. הנה הנוהל להגשת הבקשה. העובדת צריכה לכתוב מכתב תגובה   המשך קריאה »

היתרון של הסכם זמני למחפשות עבודה בהריון

התועלת שבהסכם לתקופה קצובה לנשים בהריון המחפשות עבודה   המשך קריאה »

פגעו בזכויותיכם? חכו לפני שאתם מראים למעסיק את החוק

כשמעסיק מפטר ללא היתר, למשל, מוטב להתייעץ לפני שמראים לו מה אומר החוק   המשך קריאה »

האם צריך לתת אישור הריון למעביד המבקש לפטר?

אין די באמירה של עובדת כי היא בהריון כדי להקים חובה לקבלת היתר לפיטורים. עליה להציג אישור רפואי אם היא מתבקשת   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com