21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

זאת לא חופשת לידה לגברים

פוסט דעה בעקבות הצעת החוק  לחופשת לידה בת 8 ימים לגברים (אושר לבסוף 5)

באוקטובר 2013 אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה כי אבות ייהנו מ"חופשת לידה" בת שמונה ימים לאחר הלידה - שלושה ימים על חשבון חופשה שנתית והיתר על חשבון ימי מחלה. הכותרות מדברות על חופשת לידה לגברים. זה לא בדיוק, זה לא קרוב, ובכל זאת זו קריאת עידוד חשובה. בואו נעשה רגע סדר, בלי הרעש של הכותרות.
מה זכויותיו של אב טרי לפני ההצעה?
החוק הרלוונטי הוא חוק דמי מחלה (היעדרות עקב הריון ולידה של בת זוג), התש"ס-2000. לפי החוק החל כיום, עובד זכאי לזקוף עד שבעה ימים בשנה של היעדרות, בשל טיפולים או בדיקות הקשורים להריון בת זוגו, או בשל לידה של בת זוגו, על חשבון תקופת המחלה הצבורה שלו. כשמדובר בהיעדרות ללידה - מרגע תחילת הצירים ועד ללידה עצמה.
מה קובעת ההצעה?
התיקון מבטל את החוק הנ"ל וקובע שהיעדרות עובד לטיפולים של האשה במהלך ההריון - תוגבל לשלושה ימים בלבד. קודם העובד יכול היה לקחת שבעה ימים של היעדרות ולהחליט אם לקחת אותם בטיפולים, בלידה, או בשניהם. אז ההיעדרות לטיפולים ובדיקות בהריון הופחתה לשלושה ימים בלבד (מי שפיר למשל).

עובד יכול להעדר מתחילת הצירים ועד הלידה - לא כתוב בהצעה אם אלו ימי מחלה או חופשה.

ואז העובד רשאי להיעדר שמונה ימים מיום הלידה: שלושה הימים הראשונים על חשבון חופשה שנתית; והיתר - ימי מחלה. בניגוד לכותרות, לא כתוב שאלו ימי מחלה על חשבון המעביד. מה שעוד כתוב שאם אין לעובד יתרת ימי חופשה, שלושה הימים הראשונים ייחשבו לחופשה ללא תשלום.
ומה בסוף נחקק? מה זכאי עובד אחרי הלידה?
עובד רשאי להיעדר עד 5 ימים מהיום שלאחר יום הלידה של בת זוגו. שלושת ימי ההיעדרות הראשונים על חשבון חופשה שנתית, ואם העובד לא צבר ימי חופשה שנתית תהיה זו חופשה ללא תשלום. שני הימים הנוספים הם על חשבון ימי מחלה. ימי ההיעדרות ייחשבו כיום השני והשלישי למחלתו ולכן העובד יהיה זכאי ל-50% משכר העבודה בימים אלה.

אז זו לא בדיוק חופשת לידה, כי חופשת לידה לנשים מממן המוסד לביטוח לאומי. ויכול להיות שהאבות יותר נחוצים בשבועות שלאחר מכן, לאורך חופשת הלידה, ולא בימים הראשונים. ובכלל, האבות נחוצים כשלוקחים את הילדים מהגן, כשצריך להחליט מי נשאר בבית כשהילדים לא מרגישים טוב. האבות נחוצים, נקודה.

ההצעה הזאת, והחוק השאושר במתכונת המצומצמת בעקבותיה, הגם שאינה הטבה משמעותית לגברים, נותנת קריאת כיוון, למשפחות, למעבידים, לשוק העבודה בכלל: הורות זה שני הורים, אבא ואמא. זה ממש לא מובן מאליו שאבא חוזר לעבוד כרגיל אחרי לידה.

זכויות במהלך הריון

מתי צריך להודיע על ההריון? האם באמת אסור לפטר בהריון? ואם המעביד מבקש לפטר, האם יש סיכוי שיקבל אישור ממשרד הכלכלה בלי לערב בעניין את העובדת?   המשך קריאה »

מתי להודיע על הריון

עובדת צריכה להודיע על הריונה בחודש החמישי. מרגע ההודעה אין להעסיקה בשעות נוספות, בשעות המנוחה השבועית ובעבודת לילה   המשך קריאה »

עבודות אסורות או מוגבלות בהריון

אישה בגיל הפוריות ובהריון לא תיחשף בעבודתה לקרינה, בתקופת ההריון וההנקה, בשיעור העולה על הקבוע בתקנות ולעבודה עם חומרים מסוכנים: בנזול, זרנוך ותרכובותיו, מתיל כספית.   המשך קריאה »

העדרויות במהלך ההריון

עובדת רשאית להעדר מעבודתה בלא שינוכו משכרה ימי היעדרותה, לשם פיקוח רפואי במשך חודשי ההריון ו/או בדיקות רפואיות שגרתיות הקשורות בהריון.   המשך קריאה »

טיפולי פוריות - שאלות ותשובות

בדף הבא תוכלו לקרוא תשובות לשאלות נפוצות בנושא טיפולי פוריות ופיטורים בטיפולי פוריות   המשך קריאה »

למצוא עבודה בהריון

למצוא עבודה בהריון זה קשה, בין היתר בשל העומס המשפטי המוטל על מעביד. הפתרון האפשרי: הסכם לתקופה קצובה   המשך קריאה »

פיטורים בגלל העדרויות למחלת ילד - אפליה

פיטורי עובדת כי היא נעדרת בגלל מחלת ילד זו אפליה. בית הדין העדיף את האינטרס של התובעת, אם חד הורית, מהאינטרס של המעביד לעבודה רצופה   המשך קריאה »

זכויות לאחר הלידה

על אורכה של חופשת הלידה, מתי צריך להודיע למעביד שחוזרים, הזכות לפיצויי פיטורים כשמתפטרים, על חופשה ללא תשלום ושעת הנקה   המשך קריאה »

חופשת לידה או "תקופת לידה והורות"

עובדת זכאית לחופשת לידה בת 26 שבועות , מהם 15 שבועות בתשלום. מתי צריך להודיע אם רוצים לחזור לפני 26 שבועות, זכויות אב לחופשת לידה   המשך קריאה »

התפטרות לצורך טיפול בילד

התפטרה עובדת, תוך תשעה חודשים מהיום שילדה, על מנת לטפל בילדה, יראו את התפטרותה כפיטורים והיא תהא זכאית לפיצויי פיטורים.   המשך קריאה »

זכויות לאחר חופשת הלידה: חופשה ללא תשלום ושעת "הנקה"

היעדרויות לאחר חופשת הלידה: חופשה ללא תשלום, הזכות לעבוד שעה פחות ("שעת הנקה"), מתי גם עובד זכאי   המשך קריאה »

זכותה של אם לדמי אבטלה

ככלל, עובדת המתפטרת לצורך טיפול בילד זכאית לפיצויי פיטורים - אך לא לדמי אבטלה   המשך קריאה »

היעדרויות ואיסור פיטורים - זכויות בטיפולי פוריות

עובדת העוברת טיפולי פוריות רשאית להעדר מהעבודה לצורך הטיפולים, ובלבד שהודיעה על כך למעביד מראש. ימי ההיעדרות מזכים בדמי מחלה   המשך קריאה »

חופשת אבהות

עובד יהיה רשאי להיעדר עד 5 ימים מהיום שלאחר יום הלידה של בת זוגו   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com