21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

זכויות אשה בהריון ובלידה

חוקי העבודה נותנים הגנה לנשים הרות, אבל ההגנה היא מוגבלת. נשים רבות מופתעות מקורת הגג החלקית שהחוק נותן. אסור, למשל, לפטר עובדת בהריון, אבל האיסור אינו מוחלט. המעביד יכול לבקש היתר לפיטורי אשה בהריון ממשרד הכלכלה. משרד הכלכלה נותן במקרים רבים אישור לפיטורי עובדת בהריון. ואז העובדת נשארת בלי עבודה ובלי יכולת של ממש למצוא עבודה אחרת.
לפטר בהריון אסור, אז הרעת תנאים
ישנם מעבידים החוששים לפטר לעתים עובדת הרה ואז הם מרעים את תנאי עבודתה: תפקיד אחר, שינוי במעמד, פתאום מתחשבנים איתה על כל שעה וכל היעדרות, מקפידים איתה על נהלים, מחפשים אותה בקטנות. החוק לא נותן לכך תשובה. נכון, יש כמה פסקי דין האוסרים התנכלות כלפי אשה בהריון, אבל הליך משפטי לא יכול בדרך כלל לשנות התנהגות של מעביד שמחליט שעובדת בהריון זה הדבר האחרון שמתאים לו עכשיו. ואם אי אפשר לפטר, כי אסור, אז אפשר סתם להיות לא נחמד. ולכי תנהלי על זה משפט.

המעסיק אמר למנהלת בהריון - מהיום את מזכירה של המנהל שמחליף אותך.  בתביעה שהגישה באמצעותי נפסק למנהלת פיצוי חסר תקדים, על אפליה בהריון ולאחר חופשת הלידה.
לפסק הדין»

לעובדת הזכות לחזור לעבודה אחרי חופשת לידה למשך 60 יום. כוונת החוק היתה לאפשר לנשים לחזור לתקופה קצרה ואז המעבידים יראו שהשד לא נורא כל כך ועובדת שהיא גם אמא יכולה לעשות את העבודה כמו קודם. אבל במציאות אנחנו רואים שהחוק לא עזר במיוחד לנשים להשתלב במעגל העבודה לאחר חופשת הלידה ורבות מהן מוצאות את עצמן מחוצה לו, למרות החוק.

חילקתי את העניין לכמה נושאים, כדי שתוכלו למצוא תשובה מהירה לשאלה שמטרידה אתכם. כתבתי את הדברים תוך תרגום החוק לחיי המעשה, נתתי דוגמאות מתוך הפרקטיקה שלי והדגשתי את העיקר.

זכויות במהלך הריון

מתי צריך להודיע על ההריון? האם באמת אסור לפטר בהריון? ואם המעביד מבקש לפטר, האם יש סיכוי שיקבל אישור ממשרד הכלכלה בלי לערב בעניין את העובדת?   המשך קריאה »

מתי להודיע על הריון

עובדת צריכה להודיע על הריונה בחודש החמישי. מרגע ההודעה אין להעסיקה בשעות נוספות, בשעות המנוחה השבועית ובעבודת לילה   המשך קריאה »

עבודות אסורות או מוגבלות בהריון

אישה בגיל הפוריות ובהריון לא תיחשף בעבודתה לקרינה, בתקופת ההריון וההנקה, בשיעור העולה על הקבוע בתקנות ולעבודה עם חומרים מסוכנים: בנזול, זרנוך ותרכובותיו, מתיל כספית.   המשך קריאה »

העדרויות במהלך ההריון

עובדת רשאית להעדר מעבודתה בלא שינוכו משכרה ימי היעדרותה, לשם פיקוח רפואי במשך חודשי ההריון ו/או בדיקות רפואיות שגרתיות הקשורות בהריון.   המשך קריאה »

טיפולי פוריות - שאלות ותשובות

בדף הבא תוכלו לקרוא תשובות לשאלות נפוצות בנושא טיפולי פוריות ופיטורים בטיפולי פוריות   המשך קריאה »

למצוא עבודה בהריון

למצוא עבודה בהריון זה קשה, בין היתר בשל העומס המשפטי המוטל על מעביד. הפתרון האפשרי: הסכם לתקופה קצובה   המשך קריאה »

זאת לא חופשת לידה לגברים

מה יש בהצעה לתת חופשת לידה בת שמונה ימים לגברים (בינתיים לא עברה)   המשך קריאה »

פיטורים בגלל העדרויות למחלת ילד - אפליה

פיטורי עובדת כי היא נעדרת בגלל מחלת ילד זו אפליה. בית הדין העדיף את האינטרס של התובעת, אם חד הורית, מהאינטרס של המעביד לעבודה רצופה   המשך קריאה »

זכויות לאחר הלידה

על אורכה של חופשת הלידה, מתי צריך להודיע למעביד שחוזרים, הזכות לפיצויי פיטורים כשמתפטרים, על חופשה ללא תשלום ושעת הנקה   המשך קריאה »

חופשת לידה או "תקופת לידה והורות"

עובדת זכאית לחופשת לידה בת 26 שבועות , מהם 15 שבועות בתשלום. מתי צריך להודיע אם רוצים לחזור לפני 26 שבועות, זכויות אב לחופשת לידה   המשך קריאה »

התפטרות לצורך טיפול בילד

התפטרה עובדת, תוך תשעה חודשים מהיום שילדה, על מנת לטפל בילדה, יראו את התפטרותה כפיטורים והיא תהא זכאית לפיצויי פיטורים.   המשך קריאה »

זכויות לאחר חופשת הלידה: חופשה ללא תשלום ושעת "הנקה"

היעדרויות לאחר חופשת הלידה: חופשה ללא תשלום, הזכות לעבוד שעה פחות ("שעת הנקה"), מתי גם עובד זכאי   המשך קריאה »

זכותה של אם לדמי אבטלה

ככלל, עובדת המתפטרת לצורך טיפול בילד זכאית לפיצויי פיטורים - אך לא לדמי אבטלה   המשך קריאה »

היעדרויות ואיסור פיטורים - זכויות בטיפולי פוריות

עובדת העוברת טיפולי פוריות רשאית להעדר מהעבודה לצורך הטיפולים, ובלבד שהודיעה על כך למעביד מראש. ימי ההיעדרות מזכים בדמי מחלה   המשך קריאה »

חופשת אבהות

עובד יהיה רשאי להיעדר עד 5 ימים מהיום שלאחר יום הלידה של בת זוגו   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com