21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

תקרת הטריאתלון

פוסט אישי, מאי 2014


אחרי שעברתי את הגל השלישי, כשמאחוריי ההתנפצויות ומלפניי הים ה"שקט", זרוע בעשרות נשים המפלסות דרכן בשחיית חזה, מקצתן בחתירה, נולד הרעיון למאמר הזה. או ליתר דיוק: התיידדתי עם המילה "העצמה".

שנים אני מתעסקת עם זכויות נשים בעבודה, בוחשת מקרוב בחוקים שנועדו לחזק נשים ולהעצימן. אין כמעט הצעה או יוזמה של העוסקים במלאכת זכויות הנשים שאינה מוכתרת במילה "העצמה".

לעיתים מקננת בי ההתלבטות האם באמת מדובר בהגדלת כוחן של נשים או בהנצחה של הקורבנות; למשל האם החוק למניעת הטרדה מינית אכן מעודד אותנו הנשים לקחת אחריות על בחירותיהן, או מעביר את הכתובת למין האחר.

קשה לי שלא לחוש אי נוחות למשמע הביטוי העצמת נשים", כאילו מדובר בנשים שהן כביכול חזקות הנותנות כוח לאלה שאין להן, לחלשות. הציניות לא תמיד מוצדקת, לעיתים הכוונות טובות ומתן הכוח הכרחי. אבל עדיין, משהו ב"העצמה" הזאת מקבע בתחושתי סדרי עולם נושנים, לצד הנחיתות ישנה גם עליונות, ולא תמיד הצד ה"נחות" הוא המרוויח.

למפעל השנתי המקסים הזה קוראים טריאתלון נשים ע"ש תמר דבוסקין בהרצליה: שחיה בים התיכון, רכיבה על אופניים ואחר כך ריצה.
אז עברתי את הגל השלישי בים והבנתי בעכירות מימי הים התיכון שיש מקום אחד שבו העצמת נשים היא הדבר הצלול והנקי ביותר, שבו הציניות ממני והלאה, שאין רווחים משניים ל"מעצימות", שכולן יוצאות חזקות ומורווחות, שאלמלא אותה העצמה לא הייתי שוחה פה בים ומרחפת במחשבותיי, אלא שואלת את עצמי מה לי ולתחרות טריאתלון.

כבר שבע שנים אני פותחת את הקיץ בתחרות הזו המתקיימת מזה 20 שנה, והמיועדת לנשים בלבד. בשנת 2007 היו כ-700 נשים, בשנה שעברה מספרן הוכפל. במשך שנתיים שמי חתם את רשימת המשתתפות, הייתי מקום אחרון. אבל לא מקום אחרון בהרגשה. הסלוגן של התחרות "כל אחת מנצחת" הוטמע בי, כנראה כי ככה זה כאשר ה"העצמה" באה ממקום נכון ואמיתי. או כמו שאומרת הרוח החיה מאחורי המפעל הזה, סוזי דבוסקין: אַת המקום הראשון מבין אלה שנשארו בבית.

בשנים האחרונות החלטתי להתאמן והשתפרתי, יש אחרונות אחרות. והן באות, אפשר לומר בהמוניהן: צעירות ומבוגרות, נשים כבדות משקל, מאוד כבדות, בעשורים החמישי והששי לחייהן, כאלה שמעולם לא שחו בים, שהספורט אינו חלק מעולמן, בטח שלא ריצה ושחיה בים, ילדות ונערות שבאות אחרי אימן, אמהות שמביאות חברות אחרות, נכות העושות את התחרות בסיוע ספורטאיות. לכולן יש מקום, כמעט כמו בסוכה של שלומית.

לכבודן של הנשים חוברו כמה וכמה מקצי טריאתלון. ישנו את מקצה הספרינט הרגיל, 750 מטר שחיה, 20 ק"מ אופניים וחמישה ק"מ ריצה, וישנו גם מקצה עממי, קצר יותר, ואם רוצים אפשר לבוא בשלשות, כך שכל אחת תעשה מה שהיא טובה בו יותר או פחות חוששת לעשותו. הכניסה לנון-טריאתלטיות מותרת ואף רצויה, כדי שאף אחד לא תרגיש שהיא באה למקום שהוא גדול עליה. הרי המילה טריאתלון נקשרת עם עשיה ספורטיבית יומיומית ומאומצת, גופים מחוטבים ותחרותיות, גבריות. לא כאן.

אז מה לתחרות ספורטיבית שנתית ולהעצמת נשים?

העיסוק הלא קל הזה בספורט על שלושת ענפיו, כולל שחיה בים לא ידוע, דורש כוח, בעיקר בראש.

ההתנסות בחוויה הזאת יוצרת חוויה מכוננת שגם לנו יש כוח לעשות זאת, בקצב זה או אחר, אבל עושות. נשים רבות הגיעו לאירוע ומאז עוסקות בהתמדה בספורט, מתאמנות בבקרים, יוצאות לאתגרים חדשים, וכן, מרגישות חזקות יותר ובריאות יותר. בפירוש הרימו את תקרת הזכוכית.

כשאני נכנסת לים סוער או נקרעת מיוזעת בחמישה קילומטר האחרונים, ושואלת למה אני בכלל צריכה את זה ולמה לא לשבת בבית קפה כמו הקהל בקניון ארנה שיושב ומסתכל ברצות, אני מגייסת כוח. אלמלא הפרויקט הנשי הזה, ענף הטריאתלון היה נשאר לגברים בלבד ולספורטאיות מלידה. בזכותו נשים חזקות יותר, מועצמות.

נכתב ב-2014, כשהאנדרופינים עוד בשטח.

הארץ | התקשורת בפרשת בועז ארד

הארץ, 5.2.18. בתקשורת, כמו שאני אומרת לכל מתלוננת שמדמיינת את התקשורת עושה צדק בשמה, הנפגעת מעמידה את עצמה ככלי לטובת גוף שאין לה שליטה עליו.   המשך קריאה »

הארץ | האם אפשר להטיל על חיסיון על שם של תובעים?

הארץ, 30.10.17 אינטרס חברתי לעידוד תביעות נגד בעלי שררה, בפרט של אוכלוסיות מוחלשות, יכול לגבור במקרים מסוימים על עיקרון פומביות הדיון   המשך קריאה »

דה מארקר | הטרדות מיניות בהייטק

ראיון לכתבה בדה מארקר 28.7.17 על הטרדות מיניות בהייטק   המשך קריאה »

הארץ | פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

"הארץ", 18.9.16. להסכם כספי סביב הטרדה מינית בעבודה יש יתרונות רבים למתלוננת. טעות לקרוא לו "דמי שתיקה"   המשך קריאה »

גלובס | אז למה תביעה אם אפשר שיימינג

30.11.15, גלובס. אז מעכשיו נפתח דף בפייסבוק במקום להגיש תביעה על הטרדה מינית?   המשך קריאה »

הארץ | מחסום שלוש השנים

מאמר ב"הארץ" על הצעת החוק שעברה להאריך את תקופת ההתיישנות בתביעות על הטרדה מינית משלוש שנים לשבע שנים   המשך קריאה »

Ynet | הארכת חופשת הלידה: לא ברור מה האריכו

19.10.09 Ynet. מאמרי בעקבות הצעת החוק להארכת חופשת הלידה. זו בעצמם חופשה ללא תשלום, לא צריך להתלהב   המשך קריאה »

הארץ | אין תועלת באיסור לפטר אחרי חופשת הלידה

הארץ" 3.2.07. המחוקק האריך את האיסור לפטר אחרי חופשת לידה מ-45 יום ל-60 יום. האם השינוי ישאיר נשים במוקמות עבודה?   המשך קריאה »

סלונה | מילא ורדה בית המשפט לא יותר טוב

האם עובדת שמעדיפה לשתף פעולה עם הבוס, כדי לא לאבד את מקום העבודה, תוכל לצלוח את בית המשפט?   המשך קריאה »

לאשה | הרעת תנאים לאחר חופשת הלידה

על הבעייתיות בחוק המחייב החזרה של העובדת לאחר חופשת לידה התראיינתי בעיתון לאשה   המשך קריאה »

הארץ | אפשר גם לא להתלונן במקום העבודה

"הארץ" 22.2.12. לא תמיד רוצה עובדת להיכנס למשבצת המתלוננת על הטרדה מיניח בעבודה. בעיקר כשלא היא יזמה את הבירור במקום העבודה   המשך קריאה »

הארץ | שר בלי דין

כאשר הבוס הוא שר בממשלה האופציה היחידה להתלונן על הטרדה מינית היא תלונה במשטרה. יש להחיל על שרים דין משמעתי כמו מנהלים בשירות המדינה   המשך קריאה »

גלובס | מגמות בפסקי דין על הטרדה מינית

קטע מראיון שלי לכתבה בגלובס ב-31.1.15 על מגמות בפסיקה ובחקיקה על הטרדה מינית בעבודה   המשך קריאה »

Ynet | הטרדה מינית בעבודה מדריך לתביעה כספית

במאמר שכתבתי ופרסמתי ב-Ynet ב-29.9.13 סקרתי את האפשרות להגיש תביעה כספית והתייחסתי לשאלות נפוצות בנושא תביעה כספית על הטרדה מינית   המשך קריאה »

הארץ | הממונה, המטריד ודין הפייסבוק

במאמר בהארץ (5.5.13) חידדתי את הבעיה של החוק למניעת הטרדה מינית שעלתה בעקבות פרשת עמנואל רוזן: האופציה של בירור תלונה במקום העבודה אינה מוצלחת.   המשך קריאה »

Ynet | לא לפרסם הסכמי פשרה בעניין הטרדה מינית

במאמר שפורסם ב- Ynet אני מסבירה למה חשוב לשמור על חשאיות הסכמי פשרה, בעקבות פסק דין ניתן בנושא הסכמי פשרה בין מתלוננת על הטרדה מינית לבין נאשם   המשך קריאה »

Ynet | מה על ממונה לעשות כדי שהרומן עם העובדת לא ייחשב הטרדה מינית

במאמר שפרסמתי באתר Ynet אני כותבת מה על ממונה לעשות כדי שהקשר שלו עם העובדת, שנעשה בהסכמה, לא ייחשב בבוא היום הטרדה מינית בעבודה. וגם עומדת על הבעייתיות...   המשך קריאה »

הארץ | לא כך נאבקים בהטרדה מינית

"הארץ" 1.7.13. הרצון להתחבר לטרנד הציבורי נגד הטרדה מינית במקום העבודה, מביא להצעות חוק פופוליסטיות   המשך קריאה »

הארץ | מעדיפות כותרות

"הארץ" 11.12.11. משה קצב לא אנס, אמרה לי מכרה, מקסימום הטריד. אונס יש כשהולכים בחושך ברחוב   המשך קריאה »

הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה

עיקריה של הצעת החוק ממאי 2015 למניעת התעמרות בעבודה   המשך קריאה »

Ynet | מילים שלא מנסות לגעת

Ynet 28.11.15: האם לאמר לעובדת תמיד הייתי חרמן עלייך, הישבן שלך עושה לי את זה, זו הטרדה מינית?   המשך קריאה »

Ynet | הגנת יתר

מאמר ב-Ynet בחן את השאלה האם ההגנות על נשים בחוקי העבודה יוצרות נזק או תועלת. הבעתי את דעתי כי לעיתים מותחים את החבל חזק מדי. ויש דוגמאות   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com