21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

הארץ | מחסום שלוש השנים

מאמר שכתבתי ל"הארץ" (24.5.10) אני מסבירה למה חשוב להאריך את תקופת ההתיישנות בתביעות הטרדה מינית בעבודה


מאת מיה צחור
הכותבת מנהלת את הקליניקה לזכויות נשים בעבודה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית
נבוכה ונסערת הגיעה מ' לייעוץ משפטי בקליניקה לזכויות נשים בעבודה בעניין הטרדה מינית בעבודה. לפני שהיא מתחילה לספר את סיפורה, היא שואלת אותנו אם בכלל יש טעם בכל הדבר, שכן בידי הבוס שלה, זה שניצל אותה מינית במשך שבועות ארוכים, ישנם מכתבים שהוא ביקש ממנה שתכתוב לו, ושבהם כתוב שהיא מעוניינת בקשר המיני ביניהם והכול מרצונה. אז יש לי בכלל קייס, היא שואלת? 

מאמרים נוספים על הטרדה מינית בעבודה>>

יחסי העבודה הסתיימו לפני שנתיים ואחד עשר חודשים, כלומר או-טו-טו מסתיימת תקופת ההתיישנות להגשת תביעה כספית, שהיא שלוש שנים בלבד. למה לא פנית עד עכשיו? אנחנו שואלים. מ.פ. היתה בטוחה שעם מכתבים כמו שהוא מחזיק אין לה שום סיכוי. רק לאחרונה הבינה מקריאה בעיתונים שאולי אין למסמכים האלה ערך רב. חוץ מזה שבשבילה הוא איש סמכותי, בעל עוצמה, כמעט כל יכול, כזה שלגחמותיו המיניות כלפיה, העובדת הכפופה לו, היא נענתה בלי היסוס, ולקח לה כמה שנים טובות של טיפול פסיכולוגי כדי לאזור אומץ ולהתייעץ, להוציא את הסיפור לעיניים מקצועיות משפטיות. אנחנו עדיין לא בעניין של תביעה, רק ייעוץ, רק לשמוע האם מה שהוא עשה לה זה חוקי, מה היא יכולה לעשות בעניין.

השבוע מתכנסת הועדה לקידום מעמד האשה לדון בהצעת החוק של ח"כ עתניאל שנלר להאריך את תקופת ההתיישנות בחוק למניעת הטרדה מינית משלוש שנים לשבע שנים, כמו בחוק ההתיישנות. זו הפעם השניה שהועדה מתכנסת, שכן בפעם הקודמת, לפני חודש, התנגד משרד המשפטים נחרצות להצעה. אין מקום לתיקון, אמרה נציגת משרד המשפטים בוועדה, שכן מדובר בסיטואציות בעייתיות מבחינה ראייתית ומרחק הזמן יוצר סכנה לעיוות הדין. עוד הסבירה הנציגה כי במקרה של הטרדה מינית, לעומת עוולות אחרות, אין נזק נפשי שצריך להתגבש במשך שנים ולכן לא נחוצה תקופת התיישנות רגילה כמו בעוולות אחרות. הסברי משרד המשפטים מבטאים ניתוק גמור מהמתרחש. תקופת ההתיישנות הקצרה להגשת תביעות אזרחיות על הטרדה מינית מציבה מכשול בפני מתלוננות. לעיתים לוקח לעובדת כמה שנים של טיפול נפשי עד שיש לה את הכוח לעשות את הצעד הראשוני ולפנות לייעוץ משפטי, ולשמוע אולי בייעוץ שהבוס שלה אולי חזק, אבל יש חוק שחזק ממנו. השלוש שנים הללו זו תקופה קצרה מדי.

במקרה אחר שייצגה הקליניקה הגיעה עובדת ניקיון מהדרום שסיפרה שהבוס שלה צובט אותה בישבן. זה כל כך הכעיס אותה עד שהיא החליטה להגיש תלונה במקום העבודה. רק לאחר כמה פגישות איתנו התברר שהבעלים של מקום העבודה מקיים איתה יחסי מין, בחדר צדדי במקום העבודה, כשהוא קורא לה היא באה. באותה נשימה שבה היא ידעה להצביע בבירור על אותו צביטה כעל הטרדה מינית, כך היה לה ברור שהיא צריכה להעמיד את גופה לדרישות הבוס הגדול כאשר בא לו. בייעוץ המשפטי שוב התברר שיש בעיית התיישנות, שכן מעשים רבים נעשו לפני שלוש שנים ויותר. כך שלא רק קושי נפשי מעכב נשים מלהתלונן, אל גם חוסר מודעות, בעיקר בקרב השכבות החלשות ביותר במערכת יחסי העבודה, כאלו שלא מודעות או שמוכנות לספוג הכול ובלבד שיהיה מקום עבודה, שלא יפוטרו.

הארכת תקופת ההתיישנות נחוצה גם מבחינת ההליכים האחרים שהחוק מציע למתלוננות. החוק נותן כמה אפשרויות לפעולה: גם תלונה למעביד, גם תלונה למשטרה וגם הגשת תביעה כספית. לעיתים מתלוננת מעוניינת למצות את ההליכים, גם אצל המעביד וגם במשטרה לפני שהיא מגישה תביעה כספית. היא רוצה לראות מה קורה עם כתב האישום לפני שהיא מגישה תביעה. והרי הליכים פליליים נמשכים שנים ואז היא מוצאת את עצמה ממהרת להגיש תביעה כספית, או מפספסת את המועד, בגלל המחסום של שלוש השנים.

בעיית ההתיישנות הקצרה מתעוררת גם כשמתנהל משא ומתן כספי עם מעביד על פשרה כספית לפני תביעה. אם המשא ומתן יתארך וייכשל, שוב תצוץ ההתיישנות.

בחוקי עבודה אחרים, שאינם מצריכים מאמץ נפשי, אינם כרוכים ביחסים מעוותים עם בעל שררה והמודעות אליהם רבה, כמו חוק פיצויי פיטורים וחוק הגנת השכר, ואפילו דמי הבראה - ההתיישנות היא שבע שנים. אין סיבה שדווקא בחוק הזה, שדורש תעצומות נפש ומודעות, ההתיישנות תהיה כל כך קצרה, מה עוד שהחברה מעוניינת לעודד תביעות על הטרדה מינית ושנפגעים יעמדו על זכויותיהם.

הארץ | התקשורת בפרשת בועז ארד

הארץ, 5.2.18. בתקשורת, כמו שאני אומרת לכל מתלוננת שמדמיינת את התקשורת עושה צדק בשמה, הנפגעת מעמידה את עצמה ככלי לטובת גוף שאין לה שליטה עליו.   המשך קריאה »

הארץ | האם אפשר להטיל על חיסיון על שם של תובעים?

הארץ, 30.10.17 אינטרס חברתי לעידוד תביעות נגד בעלי שררה, בפרט של אוכלוסיות מוחלשות, יכול לגבור במקרים מסוימים על עיקרון פומביות הדיון   המשך קריאה »

דה מארקר | הטרדות מיניות בהייטק

ראיון לכתבה בדה מארקר 28.7.17 על הטרדות מיניות בהייטק   המשך קריאה »

הארץ | פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

"הארץ", 18.9.16. להסכם כספי סביב הטרדה מינית בעבודה יש יתרונות רבים למתלוננת. טעות לקרוא לו "דמי שתיקה"   המשך קריאה »

גלובס | אז למה תביעה אם אפשר שיימינג

30.11.15, גלובס. אז מעכשיו נפתח דף בפייסבוק במקום להגיש תביעה על הטרדה מינית?   המשך קריאה »

תקרת הטריאתלון

פוסט אישי. במימיו העכורים והמלוחים של הים התיכון הבנתי מה זאת "העצמת נשים"   המשך קריאה »

Ynet | הארכת חופשת הלידה: לא ברור מה האריכו

19.10.09 Ynet. מאמרי בעקבות הצעת החוק להארכת חופשת הלידה. זו בעצמם חופשה ללא תשלום, לא צריך להתלהב   המשך קריאה »

הארץ | אין תועלת באיסור לפטר אחרי חופשת הלידה

הארץ" 3.2.07. המחוקק האריך את האיסור לפטר אחרי חופשת לידה מ-45 יום ל-60 יום. האם השינוי ישאיר נשים במוקמות עבודה?   המשך קריאה »

סלונה | מילא ורדה בית המשפט לא יותר טוב

האם עובדת שמעדיפה לשתף פעולה עם הבוס, כדי לא לאבד את מקום העבודה, תוכל לצלוח את בית המשפט?   המשך קריאה »

לאשה | הרעת תנאים לאחר חופשת הלידה

על הבעייתיות בחוק המחייב החזרה של העובדת לאחר חופשת לידה התראיינתי בעיתון לאשה   המשך קריאה »

הארץ | אפשר גם לא להתלונן במקום העבודה

"הארץ" 22.2.12. לא תמיד רוצה עובדת להיכנס למשבצת המתלוננת על הטרדה מיניח בעבודה. בעיקר כשלא היא יזמה את הבירור במקום העבודה   המשך קריאה »

הארץ | שר בלי דין

כאשר הבוס הוא שר בממשלה האופציה היחידה להתלונן על הטרדה מינית היא תלונה במשטרה. יש להחיל על שרים דין משמעתי כמו מנהלים בשירות המדינה   המשך קריאה »

גלובס | מגמות בפסקי דין על הטרדה מינית

קטע מראיון שלי לכתבה בגלובס ב-31.1.15 על מגמות בפסיקה ובחקיקה על הטרדה מינית בעבודה   המשך קריאה »

Ynet | הטרדה מינית בעבודה מדריך לתביעה כספית

במאמר שכתבתי ופרסמתי ב-Ynet ב-29.9.13 סקרתי את האפשרות להגיש תביעה כספית והתייחסתי לשאלות נפוצות בנושא תביעה כספית על הטרדה מינית   המשך קריאה »

הארץ | הממונה, המטריד ודין הפייסבוק

במאמר בהארץ (5.5.13) חידדתי את הבעיה של החוק למניעת הטרדה מינית שעלתה בעקבות פרשת עמנואל רוזן: האופציה של בירור תלונה במקום העבודה אינה מוצלחת.   המשך קריאה »

Ynet | לא לפרסם הסכמי פשרה בעניין הטרדה מינית

במאמר שפורסם ב- Ynet אני מסבירה למה חשוב לשמור על חשאיות הסכמי פשרה, בעקבות פסק דין ניתן בנושא הסכמי פשרה בין מתלוננת על הטרדה מינית לבין נאשם   המשך קריאה »

Ynet | מה על ממונה לעשות כדי שהרומן עם העובדת לא ייחשב הטרדה מינית

במאמר שפרסמתי באתר Ynet אני כותבת מה על ממונה לעשות כדי שהקשר שלו עם העובדת, שנעשה בהסכמה, לא ייחשב בבוא היום הטרדה מינית בעבודה. וגם עומדת על הבעייתיות...   המשך קריאה »

הארץ | לא כך נאבקים בהטרדה מינית

"הארץ" 1.7.13. הרצון להתחבר לטרנד הציבורי נגד הטרדה מינית במקום העבודה, מביא להצעות חוק פופוליסטיות   המשך קריאה »

הארץ | מעדיפות כותרות

"הארץ" 11.12.11. משה קצב לא אנס, אמרה לי מכרה, מקסימום הטריד. אונס יש כשהולכים בחושך ברחוב   המשך קריאה »

הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה

עיקריה של הצעת החוק ממאי 2015 למניעת התעמרות בעבודה   המשך קריאה »

Ynet | מילים שלא מנסות לגעת

Ynet 28.11.15: האם לאמר לעובדת תמיד הייתי חרמן עלייך, הישבן שלך עושה לי את זה, זו הטרדה מינית?   המשך קריאה »

Ynet | הגנת יתר

מאמר ב-Ynet בחן את השאלה האם ההגנות על נשים בחוקי העבודה יוצרות נזק או תועלת. הבעתי את דעתי כי לעיתים מותחים את החבל חזק מדי. ויש דוגמאות   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com