21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
הטרדה מינית בעבודה
מה ההגדרה של הטרדה מינית בעבודה
הטרדה מינית בעבודה - שאלות ותשובות
הצעות חוזרות בעלות אופי מיני: מתי זו הטרדה מינית
ומה אם זו רק הצעה מינית אחת ויחידה?
הטרדה מינית: גם בעילה אסורה בהסכמה, אונס ומעשי סדום
ניצול יחסי מרות
רומן בעבודה או ניצול מרות?
הטרדה מינית: ההקשר הפסיכולוגי של ניצול יחסי מרות
ניצול יחסי מרות האם צריך להוכיח פחד
הטרדה מינית מילולית: התייחסויות מיניות חוזרות
התייחסות מבזה או משפילה ביחס למיניות או לנטיה מינית: הסבר ופסקי דין
פסק דין: לא כל אמירה גסת רוח ושוביניסטית היא הטרדה מינית
פסק דין: גידופים מיניים אינם "מעשה קונדס"
פסק דין: אמירה גסה אחת אינה סיבה לפיטורים
פסק דין: האם מתירנות מינית מצד תובעת רלוונטית בשאלה אם היתה הטרדה מינית
הטרדה מינית בעבודה מה אפשר לעשות
תביעה כספית על הטרדה מינית בעבודה - הפיצוי
הטרדה מינית: למה תביעה כספית ולא משטרה
300,000 שקל פיצוי לעובדת סיעודית שנאנסה על ידי מעסיקה
מדוע הגשת תביעה כספית עדיפה לעיתים על תלונה במשטרה
פסק דין: פיצוי של 40,000 שקל לעובדת סיעודית על הטרדה מינית
הטרדה מינית: מהי התנכלות
עזיבת מקום העבודה בגלל תלונה על הטרדה מינית
הטרדה מינית מהי מסגרת יחסי עבודה?
מתי אפשר לתבוע את מקום העבודה על הטרדה מינית
בירור הטרדה מינית בלי תלונה, בשל שמועה
בירור תלונה על הטרדה מינית שלב אחר שלב
הטרדה מינית: כשמעסיק לא ממלא חובותיו
הטרדה מינית הפרת חובות מעסיק: בית הדין חייב תובע להגיש תביעה גם נגד המטרידה
אחראית חיצונית לבירור תלונות על הטרדה מינית
מעסיק זה לא בית משפט (אבל אין לו ברירה)
פשרה כספית עם מקום העבודה והמטריד
הטרדה מינית: מה בין דרישה כספית לסחיטה
גישור בעניין הטרדה מינית הזדמנות לתיקון
הליכי הדיון בתביעות נזיקיות על הטרדה מינית
בפסק דין שייצגתי: בית הדין החזיר עובד לתפקידו לאחר בירור הטרדה מינית
התיישנות בתביעות על הטרדה מינית
ראיות בתביעת הטרדה מינית
ייעוץ משפטי הטרדה מינית בעבודה
השופטת ורדה וירט לבנה בהרצאה על תפקיד בית הדין במניעת הטרדה מינית
פיצוי לעובדת שהועברה מתפקידה כי המנהל נמשך אליה
החוק והתקנות למניעת הטרדה מינית
החוק למניעת הטרדה מינית - נוסח החוק
תקנות למניעת הטרדה מינית ותקנון הטרדה מינית
20,000 שקל פיצוי על אי בירור תלונה על הטרדה מינית
פיצוי כספי, לא דמי שתיקה
הטרדה מינית בהייטק
300,000 שקל לעובדת על סביבת עבודה רווית תכנים מיניים
בג"ץ: עובדת שהוטרדה והתפטרה זכאית לזכויות כאילו פוטרה

הטרדה מינית: ההקשר הפסיכולוגי של ניצול יחסי מרות

במרס 2008 ארגנתי כנס לציון 10 שנים לחוק למניעת הטרדה מינית בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, במסגרת הקליניקה שניהלתי לזכויות נשים בעבודה. בכנס השתתפו שופטת בית הדין הארצי ורדה וירט לבנה, שדיברה על פסק הדין התקדימי בעניין ניצול יחסי מרות שפורסם כמה ימים קודם לכן (ראו עמוד יחסי מרות בעבודה), דר' אורית קמיר ממובילות החוק למניעת הטרדה מינית, והדר' צביה זליגמן, פסיכולוגית קלינית, מנהלת מרכז לטיפול בטראומה מינית במרכז הרפואי סוראסקי בתל אביב.

קיראו עוד באתר של עו"ד מיה צחור:

באתר אני מביאה את הדברים של דר' זליגמן כפי שנרשמו על ידי סטודנטית בקליניקה. אני מביאה אותם פה כדי להאיר את הסוגיה של ניצול יחסי מרות ואת הפערים והסתירות שהיא מעוררת. פסקי דין של בתי הדין האזוריים לעבודה מאמצים את דבריה המלומדים של זליגמן. ראו למשל בפסק הדין הזה שניתן בנובמבר 2015.
האידאל מתנפץ
בהרצאה זו נסביר מה קורה במערכת יחסי המרות שיש בהם ניצול. עוסקת 15 שנה בטיפול בנפגעי תקיפה מינית. אנשים רבים מסרבים להכיר בניצול מיני ביחסי מרות ובאפשרות שהניצול פוגעני וטראומטי. זה מצער אבל מובן, כי גם הקרבן פעמים רבות מתקשה ומסרבת להכיר בניצול.

לא פעם אני פוגשת אישה שמגיעה עם בעיה של קשיי תפקוד ודיכאון. מספרת על קשר מיני עם הבוס אך לא מתייחסת לכך כניצול שהוא מקור המצוקה שלה. נשים שמתקשות להכיר בכך שהקשר היה נצלני, אבל הקושי הוא לא אישי אלא חברתי. אנחנו רוצים להאמין שאנחנו שולטים בחיינו, מכוונים את פעולותינו. אבל כשמכירים בניצול יחסי מרות מתנפץ האידיאל כי לא מצליחים להבין איך אישה אסרטיבית לא נאבקת בכל כוחה ומצייתת ומשתפת פעולה. לא ברור גם איך אישה שנוצלה מינית או נאנסה מסוגלת להרגיש קשר עמוק כלפי התוקף שלה. אהבה למרות הכעס וקושי להתייצב מולו ולהעמידו לדין. 
הדינאמיקה של יחסי המרות
יש גם קושי אובייקטיבי כמעט באמון ביחסי מרות. קשה לשרטט את קווי המתאר של יחסי מרות, איך הם הופכים להיות פוגעניים? ככל שאנחנו מנסים להבין אנחנו מגלים תמונה מלאת פערים וסתירות. כדי לעמוד על המהות יש להבין את דינאמיקת יחסי המרות במהלכם אישה הדומה לכל אחת מאיתנו הופכת להיות קורבן. מה קורה במערכת היחסים הזאת שהופך אותם ליחסים מנצלים ופוגעניים? כיצד הנפגעת מגיבה להסגת הגבול של בעל המרות .. .איך זה משפיע על הסיפור שהיא מספרת לעצמה ולאחרים על הפגיעה שעברה? צביה עוסקת יותר מ-15 שנה בטיפול בנפגעי תקיפה מינית.

המציאות מלמדת כי ניצול מיני תחת יחסי מרות מתרחש במערכת יחסים של קרבה ואמון. התוקף מרעיף מחמאות ונותן תחושה של כוח והעצמה. הפגיעה היא מחושבת מתוחכמת כך שהתוקף הופך את הנפגעת לקורבן מרצון. תחת יחסי מרות אין צורך בשימוש בכוח פיזי. הסמכות, המעמד וזכויות היתר של התוקף שמאפשרות לו להשיג את מבוקשו. הוא לא פועל מתוך אבדן שליטה או סערת יצרים אלא מתוך תכנון ושליטה. דינאמיקה של יחסים אלו מאפשרת לתוקף להשאיר את הקורבן חסרת אונים מול כוחו וגדולתו ולכן הוא לא זקוק לכוח vפיזי כדי לגרום לה לציית לדרישותיו.
סיגל, שנפגעה ע"י הבוס במקום ציבורי:
"לא היה צריך להפעיל כוח..לקח ממני את הכוח ואז עשה בי כרצונו..לא יכולתי להתנגד או לברוח.."
מדובר בתהליך שיטתי שבהם המרות והציות הופכים לשעבוד וכפייה שמתוארים שוב ושוב ע"י נשים שנפגעו על ידי מעסיקן, הציבורי או הפרטי. הסיפורים של כל הנשים והגברים שנפגעו במקומות העבודה דומים מאוד.
זכויות יתר לקורבן, יחס מיוחד
הפגיעה מתחילה בתהליך של חיזור כאשר התוקף בעל המרות בוחר את הקורבן ונותן לה יחס מיוחד ומגלה עניין רב ומעניק לה זכויות יתר. התוקף יהווה דמות אבהית או מורה דרך ומבטיח לממש את הקידום. על רקע הקשר של אמון מתחילה הפגיעה. לאחר מכן מגיע השלב של פריצת הגבולות באמצעות מגע או כל דרישה שלא תואמת את מערכת היחסים. חדירה לפרטיות והכנסה הדרגתית של אלמנטים פרטיים באופן שלרוב אינו צפוי, ויוצר טשטוש ששולל מהנפגעת תחושה של שליטה על חייה, הבנה של המתרחש בסביבתה ומונע ממנה יכולת להתנגד.
יחס משפיל, שליטה מוחלטת, בעל המרות מבקש הכרת טובה
אם היא מנסה לסרב ליחסים הוא מאיים שייקח את מה שנתן לה וגם את מה שהשיגה בעצמה. בהמשך הפוגע חוזר שוב על ההתנהגות הקודמת המיטיבה שאיתה יוכל לאיים עליה שוב. כך הוא מוכיח את שליטתו עליה באופן מוחלט. שיש לו כוח להשפיע על חייה גם ביחס לדברים שלא קשורים בו. יחס משפיל ומבזה המביא לשינויים במצב הרוח באים לשכנע את הנפגעת שאין טעם להתנגד ושחייה תלויים ברצונו המוחלט. היא מאבדת את אמונה בעצמה וביכולתה לפעול ולשנות את גורלה.
קרן, נפגעת במשרד עו"ד גדול:
"הייתי לגמרי תלויה במשכורת ולא היה לי לאן ללכת. ..הוא ידע את זה.. ניסיתי להסתיר את גופי, להימנע מלהישאר איתו במשרד..זה לא עזר".
התוקף מבקש הכרת טובה על כל הדברים הטובים שהעניק לה כדי לקבל אישור מהקורבן על פגיעתו. הוא מבקש הכרת תודה, אהבה, הצהרת כבוד. שתעמיד פנים שהיא אוהבת וזקוקה לו. התוקף מבודד את הנפגעת מסביבתה שיכולה לספק לה מזור.
הפרדוקס - הופך להיות חבל ההצלה שלה
הפרדוקס האכזרי הוא שהוא הופך להיות חבל ההצלה של הקורבן והיא נעשית תלויה בו. הוא נעשה האדם הקרוב אליה ביותר. היחיד שיודע מה קרה לה והיחיד שיכול לתקן את העוול. היא כל כך מאוכזבת מעצמה ופגועה מיחסו אליה. "אם רק אצליח לאהוב אותו באמת זה יבייש ויכאב פחות. פחות אשנא את עצמי".
למרות שליחסי מרות מלאים אין סורגים שלא מאפשרים לברוח, עדיין אין לקורבן דרך מילוט אמיתית. התוקף ממשיך לשלוט בה אפילו מחוץ לשליטתו. כדי להיחלץ ממנו היא צריכה להאמין שתוכל לשקם את חייה ולהשתחרר ממנו.

הדימוי שלה נפגע מאוד והאיום הוא כל כך מוחשי שהיא מתפתה שוב ושוב להאמין לו כי רק הוא יגאל אותה מייסוריה. היא תלויה בו גם נפשית ומבקשת ממנו הכרה. שיכיר במה שקרה לה ואז היא תרגיש ששוב חזרה אליה השליטה.

"למרות כל מה שעברתי אני עדיין מחכה שהוא יבוא ויגיד לי שהצטער שפגע בי, שלא התכוון. לא משנה מה בימ"ש קבע, צריכה שהוא יגיד לי שהוא השתמש בי גם אם לא יגיד שהוא מצטער".
האשה מספרת לעצמה סיפור שקל לחיות איתו, לא סיפור של ניצול
האישה שנפגעה מתקשה להאמין שהיא הנפגעת ביחסים. היא מתנתקת מהתפיסה של הפגיעה וההשפלה והיא מתייחסת לפן המיטיב של היחסים. מספרת לעצמה סיפור שתוכל לחיות איתו, קל יותר לשאת. היא מתארת זאת כמשהו שרצתה בו. רומן, אהבה. הנפגעת מתארת את הקשר כמיטיב ולא רומס. מייצרת נרטיב שנועד להרחיקה מהכרה מועדת המהווה מנגנון הגנה נפשי שנועד להדחיק...הכחשה.

נוצרת אשליה של רגיעה המאפשרת לנפגעת תפקוד יום יומי. נרטיב זה מאפשר לה להימנע מהתבוננות בחלקה בפגיעה, בקשר. מתוך הקושי להאמין בעצמה ומתוך החשש שלא יאמינו לו וכדי להתנתק מהחלקים הטראומטיים היא ממשיכה להדגיש בעיניה ובעיני אחרים את החלקים המיטיבים.
"היה בזה משהו מנחם. זה פחות משפיל".
אימוץ נרטיב זה שמציג את ניצול כרומן אינו מרחיק את ההשפעות הנפשיות של הניצול כמו את חוסר השקט, חרדה, ניצול, כעס. זה מאפשר לנו להבין את היסוד הכוחני ולא רק המיני של מעשיו.

לא מדובר באדם שלא שולט ביצריו, נהפוך הוא- הוא מבסס זאת על קשר אמפתי עמוק תוך התעלמות מוחלטת מרצונותיה. הבנת חווייתה של הנפגעת מאפשרת לנו להבין ששיתוף הפעולה עם השותף הוא סוג של הישרדות תחת חיים של שעבוד. נקודת המבט של הקורבן משחררת אותנו משבלונה – זה מעשה אלימות ואונס.

ניצול מיני ויחסי מרות זו חוויה טראומטית שפוגעת בזכותה של האישה לשמור עם גופה ועל פרטיותה, שפוגעת בכבוד האדם שלה. היא טראומה שיוצרת שבר בחוויית העצמי, עולם היחסים וגורמת להתמוטטות בכל המערכות שנותנות לאדם שליטה בחייו וגורמות לשינוי עמוק באישה הנפגעת. אחרי שהיא נפגעה היא אינה כפי שהייתה קודם לכן והיא זרה אף לעצמה. החוויה הטראומטית מאפשרת להבין מדוע קשה לנפגעות לספר את סיפורן ולתת עדות על מה שעבר עליהן.

אחד הקשיים הבולטים מתגלה כשהנפגעות נדרשות לתת עדות. הנפגעות מתקשות לספר את האירוע כפי שהיה. מספרות באופן מקוטע, רצוף פערים, מתקשות להסביר מדוע לא התנגדו, התלוננו, התעכבו. כאילו אין היגיון. לעתים קרובות זה מעורר אי הבנות, ספקות וחוסר אמון. גם מערכת המשפט מתקשה להבינi ולכן חשוב להבין את המאפיינים של נפגעות טראומה מינית. מחקר קליני שעסק בתחום מגלה שהחוויות הטראומטית אינן נשמרות בזיכרון בדומה לחוויות אחרות.
נוצר מצב לפיו האירוע הטראומטי נשמר בצורה בלתי מנוסחת בזיכרון וכתוצאה מכך הקורבן אינה יכולה לספר את מה שקרה לה כעלילה קוהרנטית ורציפה. זו מהותה של הטראומה.
אי היכולת לספר את הסיפור
מנגנון נוסף הוא הניתוק- דיסוסיאציה. המנגנון נסייע לקורבן לשרוד את החוויות בעזרת הניתוק. נחסמת התודעה. נוח לקורבן להאמין שזה לא קרה או לא היה משמעותי. לנתק תחושות של כאב, פחד, חוסר אונים והשפלה.
איחור בהגשת תלונה, בגלל בושה, פחד שלא יאמינו, אשמה, יחשבו שביקשה את זה
מאידך זה מונע מהקורבן לעבד את הסיפור ולספר באופן קוהרנטי ואחיד כמו גם תואם מבחינה רגשית. זה עלול להובילה לספר את הסיפור כאילו זה קרה למישהו אחר. תופעה נוספת היא האיחור בהגשת התלונה. מרבית נפגעות הטראומה אינן מדווחות במהלך חייהן על הפגיעה שעברו. עיכוב התלונה לא נובע מאי אמינותה. עדות כבושה היא אופיינית למקרה של פגיעה מינית. תחושת בושה, לקיחת אחריות המשרתת את העצמי בכך שמאפשרת לנפגעת לשמור על שליטה בחייה, אשמה קשורה למציאות החברתית בה חיה הנפגעת. תפיסה לפיה הקורבן ביקשה את זה.

מפחדות שלא יאמינו להן ושומרות את הסוד. שמירת הסוד לצד הפחתה בערך העצמי מביאה את הנפגעת לבודד עצמה מאחרים. נפגעות רבות חוות את ההליך הפלילי והמשפטי כחזרה על הטראומה שלהן. מרגישות מבוישות ואשמות מחדש. רבות מהן נסוגות כבר בתחילתו. רק אחרי שנוכל להבין מה קורה לנפגעת במערכת היחסים הזאת נוכל לעבור מעמדה מרחיקה ומכחישה של המנוצלת לעמדה מאמינה ולוקחת אחריות וזו עמדה הכרחית.

מה ההגדרה של הטרדה מינית בעבודה

כשמרגישים מוטרדים, השאלה הראשונה היא האם זו הטרדה מינית לפי החוק. הנה הגדרות החוק בליווי הסבר ודוגמאות   המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה - שאלות ותשובות

שאלות נפוצות על הטרדה מינית בעבודה, ושאלות שאני מקבלת במשך השנים. התשובות נועדו לאינפורמציה כללית, לא במקום ייעוץ משפטי   המשך קריאה »

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני: מתי זו הטרדה מינית

מהן הצעות בעלות תוכן מיני הנחשבות להטרדה מינית? מתי צריך להראות סירוב חד משמעי?   המשך קריאה »

ומה אם זו רק הצעה מינית אחת ויחידה?

הצעה חד פעמית ליחסי מין: האם אפשר להגדירה כהטרדה מינית מסוג התייחסות מבזה ומשפילה?   המשך קריאה »

הטרדה מינית: גם בעילה אסורה בהסכמה, אונס ומעשי סדום

לבית הדין לעבודה לדון גם בתביעות על בעילה אסורה בהסכמה, אונס ומעשי סדום   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות

מתי מערכת יחסים בהסכמה בין מנהל לעובדת הכפופה לו נחשבת להטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות בעבודה?   המשך קריאה »

רומן בעבודה או ניצול מרות?

מתי רומן בעבודה ייחשב בעצם להטרדה מינית מסוג ניצול יחסי מרות, ומה קורה כאשר הרומן מסתיים. הסברים ופסקי דין   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות האם צריך להוכיח פחד

טור דעה: למה כלי התקשורת שולחים עובדת לפוליגרף לבדוק אם פחדה מהבוס השר   המשך קריאה »

הטרדה מינית מילולית: התייחסויות מיניות חוזרות

על בדיחות גסות, הצגת סרטי פורנו ודיבורים סקסיסטיים כהטרדה מינית. פסקי דין בנושא הטרדות מילוליות   המשך קריאה »

התייחסות מבזה או משפילה ביחס למיניות או לנטיה מינית: הסבר ופסקי דין

מהי אותה "התנהגות מבזה או משפילה" המהווה הטרדה מינית. פסקי דין: להטרדה מינית לא נדרשת כוונה מינית   המשך קריאה »

פסק דין: לא כל אמירה גסת רוח ושוביניסטית היא הטרדה מינית

פסק דין: לא כל אמירה גסת רוח, בוטה ושוביניסטית היא הטרדה מינית   המשך קריאה »

פסק דין: גידופים מיניים אינם "מעשה קונדס"

250,000 שקל פיצוי לעובד שעבד במקום העבודה 26 שנה ופוטר כי לא הסכים לעבוד עם מי שהטריד אותו. רוב הפיצוי על שימוע לקוי   המשך קריאה »

פסק דין: אמירה גסה אחת אינה סיבה לפיטורים

פס"ד: לא סביר שסיטואציה חד פעמית של אמירות גסות ללא התראה קודמת תגרור פיטורים, אפשר להסתפק במכתב התראה או שיחת נזיפה   המשך קריאה »

פסק דין: האם מתירנות מינית מצד תובעת רלוונטית בשאלה אם היתה הטרדה מינית

  המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה מה אפשר לעשות

ארבע אפשרויות לנפגע/ת הטרדה מינית במקום העבודה והם יכולים לממש את כולן: תביעה כספית על הטרדה מינית, תלונה במקום העבודה, תלונה במשטרה   המשך קריאה »

תביעה כספית על הטרדה מינית בעבודה - הפיצוי

120,000 שקל, זהו סכום הפיצוי הכספי המירבי ללא הוכחת נזק שאפשר לתבוע בתביעה על הטרדה מינית בעבודה. ואפשר לעיתים להכפיל במספר הההטרדות   המשך קריאה »

הטרדה מינית: למה תביעה כספית ולא משטרה

ההבדל בין תלונה במשטרה לבין תביעה כספית על הטרדה מינית   המשך קריאה »

300,000 שקל פיצוי לעובדת סיעודית שנאנסה על ידי מעסיקה

התובעת, עובדת סיעודית ממולדבה, זכתה במלוא תביעתה. על הטרדה מינית בעבודה בית הדין פסק לה פיצוי מקמסימלי על כל מעשה מגונה ואינוס והעיר שאם היתה תובעת יותר, היה...   המשך קריאה »

מדוע הגשת תביעה כספית עדיפה לעיתים על תלונה במשטרה

יתרונה של התביעה הכספית על תלונות במשטרה   המשך קריאה »

פסק דין: פיצוי של 40,000 שקל לעובדת סיעודית על הטרדה מינית

העובדת לא התלוננה, תלונתה במשטרה נסגרה, היו לה תלונות קודמות. ובכל זאת בית הדין האמין לה ופסק לטובתה פיצוי   המשך קריאה »

הטרדה מינית: מהי התנכלות

התנכלות יכולה להיות בגלל סירוב להצעות מיניות, בגלל תלונה על הטרדה מינית ובשל סיוע לעובד שהגיש תלונה   המשך קריאה »

עזיבת מקום העבודה בגלל תלונה על הטרדה מינית

לעיתים מקום העבודה הופך קר ומנוכר לאחר תלונה על הטרדה מינית. לכאורה הכול בסדר, ההטרדה המינית הופסקה, התלונה טופלה, אבל איכשהוא כבר לא רוצים להיות ושוקלים התפטרות. מלכוד   המשך קריאה »

הטרדה מינית מהי מסגרת יחסי עבודה?

הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה במקום העבודה, תוך כדי עבודה, תוך ניצול מרות ביחסי העבודה   המשך קריאה »

מתי אפשר לתבוע את מקום העבודה על הטרדה מינית

  המשך קריאה »

בירור הטרדה מינית בלי תלונה, בשל שמועה

בירור על הטרדה מינית במקום העבודה מתחיל בדרך כלל בתלונה מצד העובד/ת המוטרדת. ומה אם אין תלונה ויש שמועות על הטרדה? או שהעובד/ת ביקשו לא לברר?   המשך קריאה »

בירור תלונה על הטרדה מינית שלב אחר שלב

בירור תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה שלב אחרי שלב, חובות האחראית וחובות המעסיק   המשך קריאה »

הטרדה מינית: כשמעסיק לא ממלא חובותיו

מתי אפשר לתבוע מעסיק על הפרת חובותיו מכוח החוק למניעת הטרדה מינית? האם חייבים להוכיח הטרדה מינית?   המשך קריאה »

הטרדה מינית הפרת חובות מעסיק: בית הדין חייב תובע להגיש תביעה גם נגד המטרידה

עובד תבע באמצעותי את מקום העבודה על הפרת חובותיו בבירור תלונה על הטרדה מינית. בית הדין חייב אותו לתבוע גם את המטרידה   המשך קריאה »

אחראית חיצונית לבירור תלונות על הטרדה מינית

מה חובות המעסיק בקשר למינוי אחראית על הטרדה מינית במקום העבודה   המשך קריאה »

מעסיק זה לא בית משפט (אבל אין לו ברירה)

הנסיון מלמד: צריך להוציא מידי מעסיקים את מלאכת הבירור של תלונות על הטרדה מינית במקומות עבודה. מעסיק הוא לא בית משפט   המשך קריאה »

פשרה כספית עם מקום העבודה והמטריד

תביעות כספיות על הטרדה מינית יכולות להסתיים בפשרה כספית לפני תביעה, עם מקום העבודה, עם המטריד או עם שניהם. הנה כמה דוגמאות   המשך קריאה »

הטרדה מינית: מה בין דרישה כספית לסחיטה

דרישה לפיצוי כספי בגין הטרדה מינית בעבודה, לפני שמגישים תביעה, אינה בהכרח סחיטה   המשך קריאה »

גישור בעניין הטרדה מינית הזדמנות לתיקון

הליך משפטי מול מטריד יכול להיות סוג של חוויה מתקנת למתלוננת. במאמר אני מתארת הליך של גישור בענייני הטרדה מינית בעבודה   המשך קריאה »

הליכי הדיון בתביעות נזיקיות על הטרדה מינית

מתווה הדיון המומלץ בתביעות נזיקיות על הטרדה מינית בבית הדין האזורי לעבודה   המשך קריאה »

בפסק דין שייצגתי: בית הדין החזיר עובד לתפקידו לאחר בירור הטרדה מינית

בתיק שייצגתי העובד, בית הדין ביטל החלטת מנהל לשלול סמכויות מעובד שננזף על אי העמדת גבולות בשיח במחלקתו והורה על פיצוי כספי של 92,000 שקל   המשך קריאה »

התיישנות בתביעות על הטרדה מינית

ביום 1 בינואר 2012 הוארכה ההתיישנות על תביעות הטרדה מינית משלוש שנים לשבע. מה התיישן ומה לא   המשך קריאה »

ראיות בתביעת הטרדה מינית

יומן, אסאמאסים, הקלטות. נטל ההוכחה בתביעות הטרדה מינית אינו גבוה מאשר בתביעות רגילות   המשך קריאה »

ייעוץ משפטי הטרדה מינית בעבודה

יש לי קייס, אומרים לי בטלפון, כמה עולה ייצוג בתביעה? למה כל כך חשוב להתייעץ לפני שעושים צעד כלשהו בעניין הטרדה מינית בעבודה   המשך קריאה »

השופטת ורדה וירט לבנה בהרצאה על תפקיד בית הדין במניעת הטרדה מינית

במרס 2008 ניתן פסק הדין התקדימי שיחסים בין ממונה לכפופה חזקה עליהם שהם ניצול יחסי מרות. בכנס שארגנתי בנושא באוניברסיטה העברית, נשאה דברים שופטת בית הדין הארצי ורדה...   המשך קריאה »

פיצוי לעובדת שהועברה מתפקידה כי המנהל נמשך אליה

כאשר מנהל נמשך לסגניתו, מי מהשניים צריך לפנות את מקומו אם לא יכולים לעבוד יחד - האם האדם שייצרו גובר עליו או שמא מושא הכמיהה?   המשך קריאה »

החוק והתקנות למניעת הטרדה מינית

הנוסח המלא של החוק למניעת הטרדה מינית, תקנות הטרדה מינית והתקנון הטרדה מינית שתלוי במקומות העבודה   המשך קריאה »

החוק למניעת הטרדה מינית - נוסח החוק

  המשך קריאה »

תקנות למניעת הטרדה מינית ותקנון הטרדה מינית

  המשך קריאה »

20,000 שקל פיצוי על אי בירור תלונה על הטרדה מינית

20,000 שקל הוטלו על מעסיק עורך דין שלא בירר תלונה על הטרדה מינית תוך שהוא לועג לעובדת   המשך קריאה »

פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

הכותרות מדברות על "דמי שתיקה" למתלוננות כאילו מדובר בעסקה לא כשרה. בהסכם כספי מחוץ לכותלי בית המשפט יש יתרון למתלוננות, שרוצות בכך   המשך קריאה »

הטרדה מינית בהייטק

האם יש מאפיינים מיוחדים להטרדות מיניות בהייטק? תלונה יכולה למנוע הטרדות מיניות? מתוך דברים שמרתי בכתבת עומק בנושא בדה מרקר   המשך קריאה »

300,000 שקל לעובדת על סביבת עבודה רווית תכנים מיניים

300,000 שקל פיצוי לעובדת שהיתה חשופה לאוריה רוויית אמירות מיניות. בית הדין: העובדת הייתה בבחינת "קהל שבוי" להתבטאויות המנהל והיא לא יכלה להימנע מהאזנה להן, ובכך יש ניצול של יחסי מרות.   המשך קריאה »

בג"ץ: עובדת שהוטרדה והתפטרה זכאית לזכויות כאילו פוטרה

בית המשפט העליון: עובדת שהתפטרה עקב הטרדה מינית זכאית לפיצויי פיטורים   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com