21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

פיטורים בגלל העדרויות למחלת ילד - אפליה

לא פעם קורה שמעביד קורא לעובדת לשיחה שבה הוא מתרעם על היעדרויותיה הממושכות לצורך מחלת ילד. מעבידים גם נמנעים מלקבל אמהות לעבודה עד שהם לא מוודאים מי לוקח אחריות על הילד אם תיעדר, אם יש מטפלת, או סבתא זמינה. זו אכן בעיה, לא לכל הנשים יש בן זוג שיכול לתת כתף, ובטח שלא מימון למטפלת.

אם חד הורית מאזור אשקלון נעדרה בתחילת חודשי עבודתה חמישה ימים בשל מחלת ילדתה התינוקת והחסירה מספר פעמים כמה שעות בשל יציאות מוקדמות או הגעה מאוחרת, בין היתר כי אחיה השמרטף לא הצליח להחליף לילדה חיתול. המעביד, חברה לייבוא ושיווק צעצועים, החליט שדי לו וזימן את העובדת לשיחת פיטורים. את יכולה להתחייב שיש לך גיבוי אם תיאלצי להיעדר? שאלו אותה, אם את אומרת שתמצאי מטפלת אז יש על מה לדבר. העובדת השיבה שהיא לא יכולה לממן מטפלת.

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע כי:
מקום בו הפסקת עבודה נעשית מסיבות של הורות, אחריות משפחתית וכיו"ב, יחשב הדבר אפליה אסורה. התובעת הינה אם חד הורית אשר הטיפול בביתה נופל באופן בלעדי על כתפיה, היעדרויותיה בנסיבות שכאלו מחוייבת המציאות, מותרת על פי חוק דמי מחלה ומוגנת על פי חוק השוויון. 
בית הדין הוסיף כי העדרות עובד מהעבודה יכולה שתצדיק פיטורים אם ההעדרות אינה מוצדקת ונמשכת זמן רב. איסור האפליה מחמת הורות בא לעודד יציאת נשים לשוק העבודה , תוך דחיקת התפיסה הרווחת בנוגע לחלוקת התפקידים במשפחה. הדברים נכונים שבעתיים כאשר מדובר באם חד הורית אשר לה אין בן זוג היכול לקחת חלק במטלות ההוריות. נכון שלמעביד יש אינטרס שהעבודה תתבצע באופן רצוף וסדיר אבל יש להעדיף במקרה זה את האיטנטרס של אם חד הורית.
עוד קבע בית הדין לעבודה כי פיטוריה של התובעת נעשו בניגוד לחוק הגנה על עובדים בשעת חירום שכן פוטרה גם בשל היעדרויותיה בזמן מבצע עופרת יצוקה.
קיראו עוד באתר של עו"ד מיה צחור:
באשר לגובה הפיצוי בית הדין פסק פיצוי נמוך במיוחד – 5,000 שקל פיצוי על אפליה ו-5,000 שקל פיצוי על פיטורים בעופרת יצוקה. בית הדין הסביר כי התובעת באופן עקבי לא התאמצה לגלות איזו שהיא מחוייבות לעבודה בכלל ומעבר לשעות המקובלות. אפשר היה לצפות כי מי שנושאת בתפקיד של מנהלת חשבונות, שנעדרת תקופה כה ארוכה, תגלה עניין בקורה במקום העבודה מעבר לביקור חד פעמי.

כמובן שאין בכך כדי לנקות את ההחלטה לפטר את התובעת מהשיקולים הפסולים שהכתימו אותה, אך יש בכך כדי להעמיד את הפיצוי על סכום נמוך וסמלי.

זכויות במהלך הריון

מתי צריך להודיע על ההריון? האם באמת אסור לפטר בהריון? ואם המעביד מבקש לפטר, האם יש סיכוי שיקבל אישור ממשרד הכלכלה בלי לערב בעניין את העובדת?   המשך קריאה »

מתי להודיע על הריון

עובדת צריכה להודיע על הריונה בחודש החמישי. מרגע ההודעה אין להעסיקה בשעות נוספות, בשעות המנוחה השבועית ובעבודת לילה   המשך קריאה »

עבודות אסורות או מוגבלות בהריון

אישה בגיל הפוריות ובהריון לא תיחשף בעבודתה לקרינה, בתקופת ההריון וההנקה, בשיעור העולה על הקבוע בתקנות ולעבודה עם חומרים מסוכנים: בנזול, זרנוך ותרכובותיו, מתיל כספית.   המשך קריאה »

העדרויות במהלך ההריון

עובדת רשאית להעדר מעבודתה בלא שינוכו משכרה ימי היעדרותה, לשם פיקוח רפואי במשך חודשי ההריון ו/או בדיקות רפואיות שגרתיות הקשורות בהריון.   המשך קריאה »

טיפולי פוריות - שאלות ותשובות

בדף הבא תוכלו לקרוא תשובות לשאלות נפוצות בנושא טיפולי פוריות ופיטורים בטיפולי פוריות   המשך קריאה »

למצוא עבודה בהריון

למצוא עבודה בהריון זה קשה, בין היתר בשל העומס המשפטי המוטל על מעביד. הפתרון האפשרי: הסכם לתקופה קצובה   המשך קריאה »

זאת לא חופשת לידה לגברים

מה יש בהצעה לתת חופשת לידה בת שמונה ימים לגברים (בינתיים לא עברה)   המשך קריאה »

זכויות לאחר הלידה

על אורכה של חופשת הלידה, מתי צריך להודיע למעביד שחוזרים, הזכות לפיצויי פיטורים כשמתפטרים, על חופשה ללא תשלום ושעת הנקה   המשך קריאה »

חופשת לידה או "תקופת לידה והורות"

עובדת זכאית לחופשת לידה בת 26 שבועות , מהם 15 שבועות בתשלום. מתי צריך להודיע אם רוצים לחזור לפני 26 שבועות, זכויות אב לחופשת לידה   המשך קריאה »

התפטרות לצורך טיפול בילד

התפטרה עובדת, תוך תשעה חודשים מהיום שילדה, על מנת לטפל בילדה, יראו את התפטרותה כפיטורים והיא תהא זכאית לפיצויי פיטורים.   המשך קריאה »

זכויות לאחר חופשת הלידה: חופשה ללא תשלום ושעת "הנקה"

היעדרויות לאחר חופשת הלידה: חופשה ללא תשלום, הזכות לעבוד שעה פחות ("שעת הנקה"), מתי גם עובד זכאי   המשך קריאה »

זכותה של אם לדמי אבטלה

ככלל, עובדת המתפטרת לצורך טיפול בילד זכאית לפיצויי פיטורים - אך לא לדמי אבטלה   המשך קריאה »

היעדרויות ואיסור פיטורים - זכויות בטיפולי פוריות

עובדת העוברת טיפולי פוריות רשאית להעדר מהעבודה לצורך הטיפולים, ובלבד שהודיעה על כך למעביד מראש. ימי ההיעדרות מזכים בדמי מחלה   המשך קריאה »

חופשת אבהות

עובד יהיה רשאי להיעדר עד 5 ימים מהיום שלאחר יום הלידה של בת זוגו   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com