21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

פיטורים בהריון - שאלות ותשובות

בדף הזה ריכזתי שאלות נפוצות על פיטורים בזמן הריון.שישה חודשי עבודה. כשאשה עובדת במקום עבודה שישה חודשים, אסור לפטר אותה בזמן הריון, גם אם האשה בהריון רק כמה ימים.

פיטרו אותי כמה ימים לפני חצי שנה בעבודה אבל אחרי ההודעה המוקדמת אני אעבוד יותר מחצי שנה. האם גם אז המעביד צריך לבקש היתר?


כן! אם ההודעה המוקדמת לפיטורים גולשת אל מעבר לחצי שנה, המעביד צריך לבקש היתר לפיטורים בזמן הריון ממשרד התמ"ת.

פוטרתי יום לפני שישה חודשים בעבודה. מה עושים?


אם הפיטורים בהריון בעיתוי הזה נועדו לעקוף את חוק עבודת נשים ולא להגיש בקשה להתיר את הפיטורים ממשרד התמ"ת, זו אפליה פסולה. גשי לייעוץ משפטי.

המעסיק מפטר בהריון ללא היתר, לא עושה שימוע, מקטין את השכר בהריון, אומר שאין לכן לאן לחזור בסוף חופשת הלידה. לפני שאתן מראות לו מה קובע החוק ומה כתוב באינטרנט, תקראו את המאמר

מה לא לעשות כשמעסיק פוגע בזכויות »

המעביד הודיע לי שהוא מתכוון לפטר אותי. הודעתי לו בשיחה שאני בהריון והוא אמר  שאם הוא לא ידע הוא לא צריך לבקש היתר.


לא נכון. המעביד צריך לבקש היתר ממשרד התמ"ת לפיטורים בהריון. העובדה שהוא לא ידע תוכל לסייע לו במשרד התמ"ת על מנת להוכיח אולי שאין קשר בין הפיטורים לבין ההריון, אבל עדיין יש מקום גם לטענותייך במשרד התמ"ת.

יכול להיות שמשרד התמ"ת יחליט רק על סמך מכתב המעסיק?


משרד התמ"ת ישמע את המעביד, ואחר כך אותך – ואז יחליט אם לתת היתר לפיטורים כשאת בהריון. בלי שמיעת שני הצדדים אין החלטה.

המעביד אמר לי שבטוח שהוא ישיג היתר, כי הפיטורים לא קשורים בהריון


אין דבר כזה בטוח ישיג היתר. כל מקרה הוא לגופו. משרד התמ"ת שומע את המעביד, אותך ואז מקבל החלטה. גם אם הפיטורים לא קשורים בהריון עדיין יש למשרד התמ"ת שיקול שעת לגבי הפיטורים, האם נוצרו נסיבות המחייבות את פיטוריה של השאה בהריון.

המעביד טוען שהסיבה לפיטורים שלי הם קיצוצים. יש סיכוי שמשרד התמ"ת לא יאשר את הפיטורים?


למשרד התמ"ת יש שיקול דעת נרחב. אם הפיטורים קשורים בהריון, אם הפיטורים נעשו בגלל ההריון, אין לו שיקול דעת והוא חייב שלא לתת היתר. בכל מקרה אחר יש לו שיקול דעת נרחב.

במשרד הכלכלה אמרו לי לכתוב מכתב בתגובה לבקשה להיתר של המעביד


ברור שהמעביד ניסח את הבקשה להיתר עם עורך דין. האם עליי לקחת עורך דין?גם אם תיקחי עורך דין למשרד התמ"ת, לבירור עצמו, רוב הסיכוי שלא יתנו לו לדבר. אם את מחליטה לקחת ייעוץ משפטי, עשי זאת לצורך כתיבת המכתב ובירור עם העורך דין אילו טענות את יכולה לטעון במשרד התמ"ת כדי לנסות למנוע את הפיטורים בהריון.  

משרד התמ"ת לא אישר את הפיטורים ואני צריכה להמשיך לעבוד במקום שלא רוצה אותי. אני לא מסוגלת. מה זכויותיי אם אעזוב? האם המעביד יצטרך לשלם לי עד הלידה?


אם תחליטי שלא לעבוד יותר כי נפגעת מהמהלך של המעביד, מהטענות שהוא השמיע במשרד התמ"ת, את עלולה למצוא את עצמך כמתפטרת ולאבד את זכויותייך, בין היתר פיצויי פיטורים. 

המעביד לא קיבל היתר לפיטורים והגיש ערעור על הממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת. האם עליי לקחת עורך דין?

את לא חייבת, את יכולה. הפרקליטות מייצגת את הממונה על חוק עבודת נשים ולא אותך. עלייך להגיש כתב הגנה מטעמך. אפשר לשקול באותה הזדמנות הגשת כתב תביעה נגד המעביד אם הוא הפר באיזשהוא אופן את זכויותייך.  

אני בחודש התשיעי, משרד התמ"ת קרא לי לשימוע בבקשה שהגיש המעביד להתיר את הפיטורים. אני עם צירים ולא יכולה לבוא. האם אפשר לקרוא לי אחרי הלידה?


מרגע שילדת למשרד התמ"ת אין סמכות לאשר את הפיטורים ובקשת המעביד תידחה איפוא. המעביד יהיה חייב להחזירך לעבודה למשך שישים יום לפחות אחרי חופשת הלידה. ואם תחליטי שאת לא חוזרת, כלומר לא רוצה יותר לעבוד שם, תיחשבי למתפטרת. 

המעביד ביקש היתר לפיטורים ואמר לי לשבת בבית, שבינתיים הוא יבקש היתר וישלם לי שכר. התברר לי שהוא רוצה היתר רטרואקטיבי מהיום שבו אני יושבת בבית, ושאם יקבל היתר, אני אצטרך להחזיר לו את הכסף. יש לו סיכוי?


קודם כל זכותך לדרוש לעבוד. העובדה שהמעביד מושיב אותך בבית זו הפרת החוק, על אף שהוא משלם לך שכר. עלייך לעבוד. בעניין היתר רטרואקטיבי, בדיעבד, למשרד התמ"ת אין סמכות לאשר פיטורים רטרואקטיביים, אלא אם נוצרו נסיבות חמורות של אי אימון, למשל אם המעביד יוכיח שגנבת או מעלת. או אם העסק חדל לפעול ויש הליכים של פירוק או פשיטת רגל. 

פוטרתי ללא היתר. מה לעשות עכשיו? אני צריכה לבקש לחזור לעבוד (כי ממש לא רוצה לחזור לשם), או יכולה להגיש תביעה כספית?


עובדת שמפוטרת בניגוד לחוק עבודת נשים לא צריכה לדרוש לחזור לעבודתה. היא יכולה להגיש תביעה כספית.

יש לי הקלטות של עובדים אחרים שמוכיחים את טענותיי שהמעביד סתם מספר על קיצוצים ובעצם אני ה"מקוצצת" היחידה. איך אני מגישה את ההקלטות? עם טייפ?

המבררת במשרד התמ"ת (עכשיו קוראים לזה משרד הכלכלה) תפנה אותך למכון תמלולים. תוכלי למסור שם את ההקלטה, אפילו במייל, והם יתנו את התמליל למבררת אצל הממונה. עלות ביצוע התמליל חלה על משרד הכלכלה, את כלל לא מתבקשת לשלם על זה.

המעביד הגיש "ספר" למשרד הכלכלה עם המון סיבות לפיטורים, חלקן נראות לי ממש לא משכנעות. אני צריכה להגיב לכל דבר?


כן. עליייך להגיב לכל טענה וטענה שהעלה המעביד. ששום מילה שלו לא תישאר ללא תגובה שלך. 

המעביד טוען שאין לו יותר אמון בי אחרי שראה שאני מתנגדת לפיטורים ואפילו מתווכחת איתו על הפיטורים שלי בהריון. הוא שלח אותי הביתה והוסיף את עניין חוסר האמון כטענה מרכזית לפיטורים.

מעבידים רבים עושים זאת. משתמשים בקונפליקט שנוצר בעקבות הפיטורים בהריון ועמידתה של העובדת ההרה עלך זכותה להמשיך לעבוד, כדי לבסס טענה של אי אמון. במספר פסקי דין דחו בתי הדין לעבודה את הטענה הזו, וקבעו כי חוסר אמון פירושו מעילה וכדומה ולא מתח סביב הפיטורים בהריון. אבל כל מקרה כמובן לגופו.   

כמה זמן לוקח התהליך במשרד הכלכלה?


יכול לקחת חודש ואפילו כמה חודשים. זה תלוי גם בהיקף החומר שלפניו. 

אחרי שהייתי בבירור אמרו לי שהולכים להביא את הדברים שלי בפני המעביד כדי שיגיב. אני לא רוצה המעביד יראה מה טענתי בבירור, הוא ישנא אותי. יש לי זכות לדרוש זאת?


לא ממש. כל טענה שאת מעלה זכותו של המעביד להגיב כשם שלך הזכות להגיב לכל טענה שלו.

פיטורים של עובדת בהריון העובדת יותר מחצי שנה

פיטורים בהריון אחרי חצי שנה בעבודה. הליך קבלת ההיתר, האם שומעים את העובדת, מה הקשר לקיצוצים וידיעת המעביד על ההריון ועוד. מדריך   המשך קריאה »

פיטורים בהריון של עובדת פחות מחצי שנה

פיטורים בהריון של אשה העובדת פחות משישה חודשים, בגלל ההריון, מתי אפליה פסולה   המשך קריאה »

פיטורים בהריון בהסכם לתקופה קצובה - מתי צריך היתר

בהסכם לתקופה קצובה של פחות מ-12 חודש, לא צריך לבקש היתר כשמפטרים בהריון גם אם חלפו שישה חודשים בעבודה   המשך קריאה »

נוהל הבקשה לקבלת היתר לפיטורים ממשרד התמ"ת

מעביד המעוניין לפטר עובדת בהריון צריך לבקש בקשה להיתר ממשרד הכלכלה ולמסור עותק לעובדת. הנה הנוהל להגשת הבקשה. העובדת צריכה לכתוב מכתב תגובה   המשך קריאה »

היתרון של הסכם זמני למחפשות עבודה בהריון

התועלת שבהסכם לתקופה קצובה לנשים בהריון המחפשות עבודה   המשך קריאה »

פגעו בזכויותיכם? חכו לפני שאתם מראים למעסיק את החוק

כשמעסיק מפטר ללא היתר, למשל, מוטב להתייעץ לפני שמראים לו מה אומר החוק   המשך קריאה »

המעביד מפטר בהריון ואחר כך מתחרט

המעביד מפטר בהריון ואחר כך מתחרט. מה עושים עכשיו?   המשך קריאה »

האם צריך לתת אישור הריון למעביד המבקש לפטר?

אין די באמירה של עובדת כי היא בהריון כדי להקים חובה לקבלת היתר לפיטורים. עליה להציג אישור רפואי אם היא מתבקשת   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com