21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

פיטורים בהריון

עובדת בהריון שעובדת שישה חודשים במקום העבודה אסור לפטרה. אם המעביד רוצה לפטר עליו לבקש היתר ממשרד הכלכלה לפיטורים בהריון. בבקשה עליו להראות שנוצרו נסיבות שבהן אין ברירה אלא לפטר עובדת בהריון. משרד הכלכלה ישמע את המעביד, ישמע את העובדת ויקבל החלטה אם להתיר את הפיטורים. כל עוד ההליך במשרד הכלכלה מתנהל, וזה יכול לקחת כמה שבועות טובים, העובדת אמורה להמשיך לעבוד במקום העבודה ולקבל את שכרה.

קיראו עוד באתר עו"ד מיה צחור:
נהוג לחשוב שאם אין קשר הפיטורים לבין ההריון, משרד הכלכלה יאשר את הפיטורים. אבל זה לא כך. אם הפיטורים קשורים בהריון, למשרד הכלכלה אין סמכות לאשר את הפיטורים. הוא לא יתן היתר. אבל להוכיח קשר סיבתי בין פיטורים לבין הריון זה קשה, לפעמים מוכיחים את זה לפי הנסיבות. למשל, כאשר הכול היה בסדר עד להודעה על ההריון, ויום למחרת ההודעה על ההריון יש זימון לשימוע לפני פיטורים עם טענות לתפקוד לקוי  שלא היה להן זכר לפני ההודעה על ההריון.למשרד הכלכלה שיקול דעת אם לתת היתר גם אם הפיטורים לא קשורים להריוןמשרד הכלכלה שומע את שני הצדדים, את המעסיק וגם את העובדת המפוטרת, והמעביד צריך לשכנע שמוצדק לפטר עובדת בהריון. גם אם המעביד לא שבע רצון מהתפקוד, מבצע שינוי ארגוני, מבצע קיצוצים - עדיין הוא צריך להוכיח סיבה מוצדקת, שנוצרו נסיבות המחייבות את הפיטורים בהריון.


ייעוץ משפטי וליווי בהליך הבקשה להיתר 
מול משרד הכלכלה והמעסיק.
כתיבת מכתב תגובה לבקשה להיתר. 
לפניות לעו"ד מיה צחור »


על המעסיק להראות שהוא מקצץ לא רק את העובדת בהריון, ושלא רק היא משלמת את המחיר. ייצגתי עובדת שלגביה טען המעביד כי הוא נאלץ לפטר אותה כי פיטר את כל העובדים. כשנתבקש להביא לכך הוכחה התברר כי הם ממשיכים לעבוד, רק תחת אישיות משפטית אחרת. משרד הכלכלה לא עושה חיים קלים למעבידים, הם צריכים להביא אסמכתאות לכל טענה. באותו מקרה אגב לא ניתן היתר לפיטורים.ומה אם לא עברה חצי שנה, אין הגנה מפני פיטורים בהריון?ייתכן מצב שבו מעביד לוקח עובדת חדשה, והוא לא מרוצה ממנה, רוצה להיפרד ממנה לשלום כי לא מתאימה לו. בחודשי העבודה הראשונה העבודה היא בניסיון, גם אם זה לא מוגדר כך בהסכם רשמי. אז אם העובדת בהריון בנסיבות כאלה, אין לה הגנה. בעצם חוק עבודת נשים פורש את הגנתו על העובדת בהריון מהחודש הששי לעבודה (לא להריון).

אבל אם הפיטורים קשורים בהריון, כלומר המעביד שומע הריון ומחליט שלא מתאים לו ומפטר - כאן נכנס לתמונה חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, האוסר להפלות עובדת מחמת הריונה. כך שפיטורים בהריון שאשה עובדת במקום העבודה פחות משישה חודשים פסולים, רק אם יש קשר בין הפיטורים לבין ההריון.

ייצגתי את העובדת שתביעתה הובילה לתקדים משפטי של בית הדין הארצי בעניין זה, שלפיו פיטורים לפני חצי שנה בעבודה, בגלל ההריון, הם אפליה פסולה ומזכים בפיצוי כספי.

המעביד ממהר לפטר לפני שתעבור חצי שנה כדי שלא יצטרך לבקש היתר לפיטורים בהריוןכשהמעביד מנהל מירוץ נגד חצי שנה, מזמן את העובדת בבהילות לשימוע לפני פיטורים, מפטר אותה כשהיא בתקופת מחלה לפני החצי שנה, כדי שלא יצטרך לבקש היתר לפיטורים בהריון ממשרד התמ"ת, זו אפליה, המכתימה את הפיטורים.

כלומר, הפיטורים מוכתמים באפליה, גם אם הסיבה לפיטורים היתה כביכול כשרה. המשמעות היא  שגם אם יש סיבות לגיטימיות להריון, אבל גם ההריון היווה שיקול, הפיטורין מוכתמים בכתם האפליה.

לקריאת שאלות נפוצות על הליך קבלת ההיתר לפיטורים בהריון אצל הממונה על חוק עבודת נשים במשרד הכלכלה

ייעוץ משפטי במשרד עו"ד מיה צחור, לינק ליצירת קשר

המעביד פיטר עובדת בהריון ללא היתר. האם העובדת חייבת לדרוש חזר לעבודה או שהיא יכולה לתבוע פיצוי כספי?
לפי פסיקת בתי הדין לעבודה, אין כל דרישה בחוק, מעובדת שפוטרה בניגוד לחוק עבודת נשים, לפעול באופן אקטיבי לצורך חזרה בפועל למקום העבודה, והדבר אינו עולה בקנה אחד עם תכליתו של חוק עבודת נשים. חובת הקטנת הנזק אינה מטילה על העובדת חובה להגיש תביעה לבית הדין, כמו גם בקשה לצו מניעה זמני, תוך כדי ההריון.

פיטורים בהריון - שאלות ותשובות

תשובות לשאלות נפוצות בנושא פיטורין בהריון   המשך קריאה »

פיטורים של עובדת בהריון העובדת יותר מחצי שנה

פיטורים בהריון אחרי חצי שנה בעבודה. הליך קבלת ההיתר, האם שומעים את העובדת, מה הקשר לקיצוצים וידיעת המעביד על ההריון ועוד. מדריך   המשך קריאה »

פיטורים בהריון של עובדת פחות מחצי שנה

פיטורים בהריון של אשה העובדת פחות משישה חודשים, בגלל ההריון, מתי אפליה פסולה   המשך קריאה »

פיטורים בהריון בהסכם לתקופה קצובה - מתי צריך היתר

בהסכם לתקופה קצובה של פחות מ-12 חודש, לא צריך לבקש היתר כשמפטרים בהריון גם אם חלפו שישה חודשים בעבודה   המשך קריאה »

נוהל הבקשה לקבלת היתר לפיטורים ממשרד התמ"ת

מעביד המעוניין לפטר עובדת בהריון צריך לבקש בקשה להיתר ממשרד הכלכלה ולמסור עותק לעובדת. הנה הנוהל להגשת הבקשה. העובדת צריכה לכתוב מכתב תגובה   המשך קריאה »

היתרון של הסכם זמני למחפשות עבודה בהריון

התועלת שבהסכם לתקופה קצובה לנשים בהריון המחפשות עבודה   המשך קריאה »

פגעו בזכויותיכם? חכו לפני שאתם מראים למעסיק את החוק

כשמעסיק מפטר ללא היתר, למשל, מוטב להתייעץ לפני שמראים לו מה אומר החוק   המשך קריאה »

המעביד מפטר בהריון ואחר כך מתחרט

המעביד מפטר בהריון ואחר כך מתחרט. מה עושים עכשיו?   המשך קריאה »

האם צריך לתת אישור הריון למעביד המבקש לפטר?

אין די באמירה של עובדת כי היא בהריון כדי להקים חובה לקבלת היתר לפיטורים. עליה להציג אישור רפואי אם היא מתבקשת   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com