21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

פס"ד תקדימי: לא צריך לצרף ראיות לכתב התביעה

בכתב תביעה שהיגשתי בינואר 2014 תבעה עובדת פיצוי כספי על אפליה ממעביד שדחה את מועמדותה בשל הריון. התובעת טענה כי המעסיק הפסיק את הליכי הקבלה לאחר שגילתה לו בהגינותה כי היא בהריון. לפני שהמעסיק הגיש כתב הגנה הוא ביקש מבית הדין האזורי לעבודה להורות לתובעת לגלות את המסמכים שיש לה, לרבות הקלטות ותמלילים ולצרפם.
מה בעצם המעסיק רצה? לראות את הראיות של העובדת לפני שהוא מגיש כתב הגנה. העובדת טוענת לא קיבלו אותי בגלל ההריון.  לא מתקבל על הדעת שהמעסיק יקבל את ראיותיה של מי שטוענת לאפליה לפני שיציג גרסה למה הוא לא קיבל אותה לעבודה. ברור כי המעסיק רוצה להתאים את גרסתו לראיות שבידי העובדת. באופן תמוה בית הדין האזורי קיבל את בקשת המעסיק ועליה עירערתי. בית הדין הארצי הפך את ההחלטה: לא מגישים ראיות בכתב התביעה.

 קיראו עוד באתר עו"ד מיה צחור: אפליה בהריון | אפליה בקבלה לעבודה | אפליה אחרי חופשת הלידה | התנכלות עקב הטרדה מינית

התנגדתי לבקשה בנימוק שאם מעבידים יידעו מראש מהן הראיות שיש בידי תובעים ותובעות בגין אפליה, הם יוכלו להתאים את גרסתם. גילוי המסמכים והראיות צריך להיעשות לאחר שהצדדים נתנו את גרסתם. בית הדין האזורי קיבל את הבקשה והורה לתובעת לגלות וצרף כל המסמכים שעליהם נסמכת תביעתה, כולל תמלילים והקלטות. ואם היא לא מעוניינת לצרף ההקלטות בשלב הזה, עליה לנמק מדוע.

היגשתי ערעור על ההחלטה לבית הדין הארצי. אמנם בית הדין הארצי אינו נוהג להתערב בהחלטות מסוג זה, אך כאן סברתי שאם ההחלטה הזאת על מקומה תעמוד, יהיה זה הסוף לתביעות אפליה בעבודה. לא יהיה לתובעים סיכוי להוכיח את תביעתם.

בית הדין הארצי קיבל את הערעור וביטל את החלטת בית הדין האזורי. בפסק דין מיום 30.2.14 נקבע כי התקנות מחייבות לצרף לכתב התביעה רק מסמכים מהותיים ולא ראיות. מסמך מהותי, למשל הסכם שטוענים שהופר. פסק הדין הזה חשוב לתביעות בכלל, ולתובעות אפליה בשל הריון - בפרט.
לפסק הדין בעניין זהבית תבל נגד גטר טק

פיטורים בהריון של עובדת פחות מחצי שנה

פיטורים בגלל ההריון לפני חצי שנה הם אפליה. הדגש: בגלל ההריון   המשך קריאה »

פיטורי עובדת שניהלה רומן עם הממונה

מגיעות אליי עובדות שמדווחות על רומן עם הממונה. רומן בהסכמה, ללא ניצול קשרי מרות. אין להן טענה של הטרדה מינית. אבל מה קורה אם לפתע מודיע הארגון שבני...   המשך קריאה »

אין תוקף לוויתור על הזכות לשוויון

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע כי אין תוקף לחתימה של עובד על מסמך, שבו הוא מוותר על הזכות לשוויון.   המשך קריאה »

אפליה בשל מין והורות

ה"שוויון" מחזיק מעמד, פחות או יותר, עד שאשה מחליטה להיות אם. אז פוגשים באפליה   המשך קריאה »

אפליה בשל גיל

לא רק נשים צעירות מופלות. מגיעות אליי נשים שקיבלו הודעת פיטורים מהממונה הצעיר שלהן בעבודה, שרוצה "להצעיר" את הארגון   המשך קריאה »

אפליה בקבלה לעבודה

די באמירה מפלה, למשל כי "נשים לא מתאימות לתפקיד", כדי להטיל על מעביד פיצוי עונשי.   המשך קריאה »

אפליה על רקע השקפת עולם

פסק דין המבהיר מהי אפליה על רקע השקפת עולם. בית הדין: הגנת המחוקק מפני אפליה מחמת השקפה לא נועדה להשקפת אדם אשר נצורה בלבו אלא באה לעגן את...   המשך קריאה »

איסור להפלות בשל מקום מגורים

מדצמבר 2014 הוספה עילת אפליה חדשה: מקום מגורים.   המשך קריאה »

שאלות על הריון בראיון עבודה

לשאול על הריון בראיון עבודה זה אסור. מה עושים אם בכל זאת שואלים?   המשך קריאה »

תמשיכו לאסוף ראיות. גם הקלטות

עדיף לקבל פרצוף חמוץ מבית הדין מאשר להגיש תביעה ללא ראיות. או לוותר מראש על האפשרות להוכיח את האפליה. בית הדין הארצי לא מוצא בכך פגם   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com