21 שנות נסיון בדיני עבודה
הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »
21 שנות נסיון בדיני עבודה הטרדה מינית, אפליה בעבודה
אודות »

שאלות על הריון בראיון עבודה

"אני הולכת היום לראיון עבודה וחוששת שידחו אותי כי אני אמא לבן שנתיים וחצי. מותר לשאול אותי בראיון על מצבי המשפחתי? אם יש לי ילדים? אם אני מתכננת עוד? אם לא, מה כדאי לעשות אם השאלות האלה עולות בכל זאת? לסרב לענות?"

כך נשאלתי (וביקשתי מהשואלת רשות לכתוב על כך מאמר).

מי לא מכירה. בראיון העבודה הראשון שלי לאחר שקיבלתי רשיון עריכת דין בשנת 1995, ישב מולי עורך דין צעיר. זה היה במשרד ברחוב רוטשילד. אני רואה שאת אמא לילדה בת שנתיים, הוא אומר, אז מתי עוד אחד. מה עונים? עברו 20 שנה ואין לי תשובה. מעמידים אותו על מקומו? מכחישים רצון להרחבת המשפחה? התחמקתי, גמגמתי, כנראה הסמקתי.

למרבה השמחה גם לא התקבלתי.

מי רוצה לעבוד שם בכלל. במקום העבודה הבא שאליו פניתי אמרו לי שמצטערים כבר המקום נתפס. אחרי כמה ימים מתקשרים אליי, ואומרים לי שבעצם יש תקן. למה? כי העובדת שהתקבלה הודיעה שהיא בהריון, אז אמרו לה שהיא תהיה לפי שעה או עובדת זמנית, מאוד כעסו עליה. וכך התפנה לי מקום. ארבעה חודשים הייתי שם ואז עזבתי והתחלתי לעבוד בדיני עבודה.

אז מה השתנה מאז?

שהיום יש פסיקה די חד משמעית שלפטר בתחילת הריון זו אפליה, שלשאול שאלות על הריון בראיון עבודה זו אפליה. הפסיקה גם קבעה שעובדת לא צריכה לספר בראיון העבודה שהיא בהריון.

ומה לא השתנה? שאלות המעבידים. אז מה העצה שלי כעורכת דין לנשים מתראיינות? להעמיד את הבוס על כך שזו לא שאלה רלוונטית? להכחיש הריון קרוב? לא, זו לא יכולה להיות עצתי. להתחמק באלגנטיות? זה הכי קרוב למה שאני יכולה לחשוב. להקליט ראיונות עבודה? אולי. אז מה נשיג בזה, יהיו עוד פסקי דין, אבל אני לא רואה שפסקי הדין האלה גורמים למעבידים להפנים שאמהות הן חלק משוק העבודה, ושכן עובדות יכולות להיות גם עובדות טובות וגם לרצות ילדים.

אם אני יכולה בכל זאת לתרום לדיון הזה הייתי אומרת כך. לכו לראיונות, שדרו ביטחון עצמי ביכולותיכן, אל תרגישו "אשמות" שבקורות חיים כתוב שיש לכן ילד בן שנתיים שרוצה כבר אח, או אחות, אל תתנצלו. אולי הביטחון שינשוב מאיתנו יגרום למעבידים לקבל אותנו. לא לשדר התנצלות או עובדת סוג ב'.

ולא, אני לא חושבת שצריך לנהל עימותים בראיונות עבודה (אסור לך לשאול את השאלה הזאת וכאלה). זה אולי יגרום לנו להרגיש צודקות, אבל בלי עבודה.

הרי מניסיון אנחנו יודעים שמה שצריך לעיתים זה את דריסת הרגל הראשונה במקום עבודה. אחרי שיכירו אותנו ויתוודעו ליכולותינו, לא ימהרו לפטר אותנו בגלל הריון או אמהות. ואם כן, אם ההריון יקרין על כל הווייתנו וישלח אותנו הביתה, אז מי צריך מעביד כזה. נמצא מקום יותר טוב.

פיטורים בהריון של עובדת פחות מחצי שנה

פיטורים בגלל ההריון לפני חצי שנה הם אפליה. הדגש: בגלל ההריון   המשך קריאה »

פיטורי עובדת שניהלה רומן עם הממונה

מגיעות אליי עובדות שמדווחות על רומן עם הממונה. רומן בהסכמה, ללא ניצול קשרי מרות. אין להן טענה של הטרדה מינית. אבל מה קורה אם לפתע מודיע הארגון שבני...   המשך קריאה »

אין תוקף לוויתור על הזכות לשוויון

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע כי אין תוקף לחתימה של עובד על מסמך, שבו הוא מוותר על הזכות לשוויון.   המשך קריאה »

אפליה בשל מין והורות

ה"שוויון" מחזיק מעמד, פחות או יותר, עד שאשה מחליטה להיות אם. אז פוגשים באפליה   המשך קריאה »

אפליה בשל גיל

לא רק נשים צעירות מופלות. מגיעות אליי נשים שקיבלו הודעת פיטורים מהממונה הצעיר שלהן בעבודה, שרוצה "להצעיר" את הארגון   המשך קריאה »

אפליה בקבלה לעבודה

די באמירה מפלה, למשל כי "נשים לא מתאימות לתפקיד", כדי להטיל על מעביד פיצוי עונשי.   המשך קריאה »

פס"ד תקדימי: לא צריך לצרף ראיות לכתב התביעה

האם תובעת צריכה לצרף לתביעתה הקלטות להוכחת האפליה? בית הדין הארצי בפסק תקדימי בערעור שהיגשתי קבע שלא   המשך קריאה »

אפליה על רקע השקפת עולם

פסק דין המבהיר מהי אפליה על רקע השקפת עולם. בית הדין: הגנת המחוקק מפני אפליה מחמת השקפה לא נועדה להשקפת אדם אשר נצורה בלבו אלא באה לעגן את...   המשך קריאה »

איסור להפלות בשל מקום מגורים

מדצמבר 2014 הוספה עילת אפליה חדשה: מקום מגורים.   המשך קריאה »

תמשיכו לאסוף ראיות. גם הקלטות

עדיף לקבל פרצוף חמוץ מבית הדין מאשר להגיש תביעה ללא ראיות. או לוותר מראש על האפשרות להוכיח את האפליה. בית הדין הארצי לא מוצא בכך פגם   המשך קריאה »
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה
דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין הטרדה מינית בעבודה, דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה 2002 - 2016 developed by: roimil.com
כל הזכויות שמורות לעורכת הדין מיה צחור, עורכת דין
הטרדה מינית בעבודה דיני עבודה וזכויות נשים בעבודה
2002 - 2016
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, לפי עובדותיו ונסיבותיו של
כל מקרה, וכל העושה שימוש במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי,
לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה, וכל העושה שימוש
במידע, עושה זאת על אחריותו בלבד.
developed by: roimil.com