יותר מ-25 שנות ניסיון בדיני עבודה, הטרדה מינית בעבודה, אפליה.

הטרדה מינית מילולית

תוכן עניינים

כשאני כותבת מכתב למעסיק או מנהל בתלונה שמנהל הטריד עובדת שלו מינית, משום שבישיבה של עובדים אמר לה שהיא מזכירה לו את המקצוע העתיק בעולם, אני נתקלת בהפתעה גמורה. זה אולי ניבול פה, דיבור בוטה, אבל מה פתאום הטרדה מינית, הם אומרים. מניסיוני ההטרדות המיניות ה"פופולריות" הן אלו שיש בהן רק מילים. מילים שהן לא הצעה מינית בהכרח, שאין בהן כוונה מינית.

הטרדות מיניות הן לא רק רצון לקשר מיני, כשצד אחד מעוניין בקשר המיני והאחר לא. ישנן התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית גם ללא כוונה מינית כלפי האחר. גם התייחסויות מילוליות בעלות אופי מיני מינית יכולות להיחשב הטרדה מינית.

בחוק למניעת הטרדה מינית שלושה סוגים של הטרדה מינית מילולית

שני תנאים שהצעות מיניות והתייחסויות מיניות ייחשבו להטרדה מינית

מהי "התייחסות מופנית" בהטרדה מינית מילולית? לא רק פנייה ישירה

למונח "התייחסות" הגדרה רחבה, למשל: תמונות פורנו התלויות על הקיר, או עובד המראה לעובדת סרטי פורנו. התייחסות המתמקדת במיניות יכולה להיות גם פיסית, לא רק מילולית. למשל: חיבוק, תפיסת ידיים, כריכת יד מסביב לצוואר, ניסיון לנשיקה. 

גם אם האמירה המטרידה (בדיחות, הערות) לא מופנית ישירות למוטרד – זו הטרדה מינית. נניח עובד מספר בדיחות גסות במקום העבודה. או עובד רואה להנאתו סרטי פורנו ועובדת עוברת ליד המחשב שלו ורואה את הסרטים הללו. העובד לא כיוון את הבדיחות או הסרט ישירות אליה. או צחקוקים בין העובדים על מיניותה של עובדת אחרת, בנוכחות המוטרדת אך לא ישירות כלפיה.

חריג: ביחסי מרות. גם ללא סירוב. גם ביחסי מרות צריך לפחות שתי הצעות מיניות או שתי התייחסויות מיניות על מנת שההתנהגות תיחשב להטרדה מינית. "אלמנט ה"חזרה" שבהגדרה של הטרדה מינית נועד להתגבר על מצב של פליטת פה חד פעמית אשר יכולה להיאמר בהיסח הדעת או אפילו מתוך כוונה. אמירה חד-פעמית בעלת אופי מיני נחשבת בעיני החוק כאירוע מקרי שיש ממנו חזרה, ולכן היא נסלחת ולא נחשבת להטרדה מינית.

300,000 שקל פיצוי לעובדת על סביבת עבודה של הטרדה מינית מילולית

מזכירה רפואית בבית חולים עבדה תחת מנהל במשך כ-8 שנים. המנהל שיתף את העובדת בחייו האישיים, למשל יחסיו עם אשתו, סיפר לעובדת שהוא לוקח ויאגרה, שיתף אותה בחוויות מיניות עם אשתו ובלעדיה, שאל את העובדת על יחסי המין שלה עם בעלה ובאופן קבוע היו על מסך המחשב שלו תמונות פורנו. המזכירה הגישה מכתב התפטרות בעקבות ההטרדה המינית והגישה תביעה לפיצוי כספי נגד המנהל ונגד בית החולים.

התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית
בפסק הדין נקבע כי הטרדה מינית היא גם יצירת סביבת עבודה עוינת החושפת את העובדת בניגוד לרצונה להערות ולהתייחסויות מילוליות באופן שפוגע בכבודה. העובדת הייתה בבחינת "קהל שבוי" לדיבור המיני של המנהל והיא לא יכלה להימנע מהאזנה להן, ובכך יש ניצול של יחסי מרות.
המנהל טען בערעור שבית הדין הושפע מהשיח הציבורי משום שהתנהגותו לא נחשבת להטרדה מינית לפי החוק למניעת הטרדה מינית ואין מדובר בניצול מרות כי לא היתה לו כוונה מינית כלפיה. בית הדין דחה את טענתו כי מאחר שדבריו לא הופנו ישירות לעובדת זו לא הטרדה מינית.
המנהל אכן לא דרש מהעובדת כל טובת הנאה מינית, אך זו אינה הדרך היחידה ללמוד על ניצול יחסי מרות. ניצול יחסי המרות נלמד בעיקר מהתפקיד המרכזי שמילא המנהל באותם אירועים ובהיעדר הדדיות מצד העובדת. הדומיננטיות של המנהל מול הפסיביות של העובדת נבעה מתפקידו הרם של המנהל במחלקה והשפעתו על העובדת.

איך מביעים חוסר עניין או סירוב להטרדה מינית מילולית

חוסר עניין לא רק באופן מילולי אלא בשפת גוף, לדוגמא תימהון או עזיבה פיסית של המשרד. ומה אם העובדת שתקה? קפאה? חשה אי נוחות? חייכה ממבוכה?

עו"ד הטרדה מינית בעבודה

ההתנגדות לא חייבת להיות אקטיבית. החריג לכלל שצריך להראות סירוב: ביחסי מרות בעבודה. אותו סירוב יכול להיות גם דרך צד גימל, בכתב או בעל פה. ואם העובדת חוששת שההצעות יחזרו, כדאי שתהיה לה הוכחה לסירוב.

מתי "הצעה בעלת אופי מיני" הגדרה של הטרדה מינית?

באה לקפה? רוצה בירה? נרד היום יחד לארוחת צהריים? אלו למשל הצעות שאינן בעלות תוכן מיני. כאשר בוחנים מהי הטרדה מינית אסורה, צריך לבדוק את ההקשר והנסיבות, ויכול להיות שגם הצעות שנשמעות תמימות, ההקשר שלהן מיני.

הצעה "מנומסת", לא בוטה, לקשר מיני, למשל: "אני רוצה שתהיי חברה שלי" ומה עם "בואי נתחתן"? האם זו אמירה מינית?

חוק הטרדה מינית בעבודה

קיראו: איך מבחינים בין חיזור להטרדה מינית

טענת הגנה נפוצה בתביעות הטרדה מינית: התובעת פלרטטנית, פרובוקטיבית, אוהבת לדבר על מין

עובדת תבעה רופא על הטרדה מינית והרופא טען להגנתו שהעובדת יש לה היסטוריה של נגיעות, שהיא פלרטטנית, פתיינית, נדבקת ומתחככת. גם עובדים אחרים העידו כך. בית הדין: התנהגות העובדת אינה קובעת בשאלה האם הרופא ביצע הטרדה מינית כלפיה. התנהגות "מתירנית" או "משוחררת" אינה יכולה להוות צידוק או הגנה לטענה של הטרדה מינית.
בתביעה אחרת של מלצרית נגד מנהל מסעדה, שהציע לעובדת לגור בדירתו ולקיים עימה יחסי מין, טען המנהל כי העובדת היתה מינית מאד, פרובוקטיבית בענייני מין ומדברת גסויות. בית הדין קבע שגם אם שהמתלוננת אהבה לדבר על ענייני מין, אין בדיבורים האלה כדי לאותת לנאשם שהיא מסכימה להתנהגות מטרידה כלפיה או להצעה מינית מגונה.

לבוש חושפני של העובדת האם רלוונטי בשאלה האם היתה הטרדה מינית?

עובדת פתיינית הטרדה מינית

העובדת נהגה ללבוש חצאיות קצרות ולשים ליפסטיק אדום. בית הדין קבע כי צורת לבוש או סגנון התנהגות אינם מהווים הסכמה להטרדה מינית ואינם גורעים מחובת המעסיק למנוע הטרדה מינית ולספק סביבת עבודה מוגנת.